Zimbabwe se bouří proti sankcím EU a USA, do ulic vyšly tisíce lidí

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic v zimbabwském hlavním městě Harare, aby vyjádřili podporu vládě a nespokojenost se sankcemi, které na tuto africkou zemi uvalily Spojené státy a Evropská unie. Sankce podle demonstrantů ničí místní hospodářství, opozice však zastává názor, že se vláda snaží demonstracemi odpoutat pozornost od vlastní neschopnosti vyvést zemi z hospodářské krize, napsal zpravodajský server BBC.

Sankce Západu proti Zimbabwe jsou v platnosti od roku 2002 kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie. Zmrazení účtů a zákaz cest do USA a zemí EU se týká některých představitelů vládnoucí Vlastenecké fronty (ZANU-PF), včetně prezidenta Emmersona Mnangagwy a vysoce postavených armádních činitelů. Podle vlády je to trest od západních zemí za to, že zimbabwský režim zabavil farmy bělošským majitelům, uvádí agentura Reuters.

Podporovatelé prezidenta a vlády dnes v ulicích skandovali a mávali transparenty s nápisy "Bylo toho dost, ihned zrušte sankce".

"Kvůli sankcím nemáme práci. Amerika chce s jejich pomocí ZANU-PF sesadit, my ale stranu i našeho prezidenta budeme bránit," uvedl jeden z demonstrujících.

Zatímco vláda dnes kritizovala sankce v oficiální tisku, americký velvyslanec Brian Nichols napsal článek do soukromého deníku, ve kterém uvádí, že "největšími sankcemi pro Zimbabwe jsou omezení, která si na sebe země uvalila sama". Spojené státy jsou podle něj největším sponzorem této jihoafrické země, původcem hospodářské krize je korupce a nedostatek reforem.

Podobný názor zastává i šéf zimbabwské opozice Nelson Chamisa, který na twitteru uvedl, že Zimbabwe trpí "neschopným vedením, korupcí, špatnou správou a podvodnými volbami", nikoliv sankcemi.

Zimbabweans are suffering because of failed leadership, corruption, bad governance and rigged elections.Only true REFORMS and a return to DEMOCRACY will fix Zimbabwe’s woes.The rest is mere propaganda and a hopeless waste of time, effort and money. #stoplying

— nelson chamisa (@nelsonchamisa) October 25, 2019

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota od té doby klesla už o 28 procent. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

Související

Spalničky

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo už 157 lidí

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Více souvisejících

zimbabwe sankce EU (Evropská unie) Nelson Chamisa (Zimbabwe) Emmerson Mnangagwa

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

Kreml: Přístup Ukrajiny k raketám ATACMS válku nezmění

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války. Prohlásil to ve čtvrtek Kreml, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy