První Ukrajinci ve Španělsku zakončili výcvik na Leopardech

Prvních 55 ukrajinských vojáků absolvovalo čtyřtýdenní výcvik v ovládání tanků Leopard 2 ve Španělsku. Podle agentury Reuters o tom informovalo španělské ministerstvo obrany. Španělsko v únoru přislíbilo Ukrajině dodání šesti těchto strojů a uvedlo, že by jejich počet mohlo navýšit na deset.

Vojáci se cvičili pod dohledem 30 španělských instruktorů na vojenské základně v Zaragoze 12 hodin denně šest dní v týdnu. Výcviku se účastnili profesionálové i rezervisté ve věku 21 až 60 let s předchozí zkušeností s ovládáním tanků. Dohromady výcvikem prošlo 40 členů posádky a také 15 techniků. Posádka každého tanku se skládá ze čtyř lidí.

"Bylo to intenzivní," řekl španělský instruktor novinářům, kterým bylo podle Reuters vůbec poprvé dovoleno, aby výcviku ve Španělsku přihlíželi. Ukrajinci se domů vrátí s velmi slušnou znalostí tanků Leopard, uvedl také instruktor, který se představil jako kapitán Contreras. Tanky Leopard se podle něj značně liší od těch, na jaké byli Ukrajinci zvyklí, ale mnohé systémy se překrývají, což přípravu usnadnilo.

Výcvik zakončili také ukrajinští vojáci, kteří se cvičili s leopardy v Polsku, uvedl minulý týden polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Polsko podle Blaszczaka Ukrajině předalo už všech 14 přislíbených tanků.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina tank Leopard 2 A Tanky

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy