Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za "zku*vysyna".
Biden hovořil o hrozbách pro lidstvo a zdůraznil, že klimatické změny jsou jednou z největších existenčních hrozeb.
"To je poslední existenční hrozba. Je to klima. Máme tu zku*vysyna, jako je ten chlápek Putin a další, a vždy se musíme obávat jaderného konfliktu, ale existenční hrozbou pro lidstvo je klima," prohlásil Biden.
Biden použil zkratku SOB, což v angličtině znamená "son of a bitch", což v češtině doslovně odpovídá výrazu "zku*vysyn".
Prezident Spojených států svými slovy upozornil na vyjádření Putina a dalších ruských činitelů ohledně možného použití jaderných zbraní v průběhu války na Ukrajině.
Rusko navíc loni pozastavilo svou účast na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a nosičů, a umístilo jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.
Biden také zkritizoval pravděpodobného vyzyvatele Donalda Trumpa za jeho vyjádření k smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného.
Biden nechápe, proč Trump využívá smrt hlasitého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, který je ze smrti Navalného obviňován, ke kritice USA, upozornila Reuters. Favorit na zisk republikánské nominace ani v jednom ze svých vyjádření nezmínil Putina.
Trump poprvé reagoval až v pondělí, kdy na základě smrti Navalného konstatoval, že USA jsou selhávající země. Perzekuci opozičního politika v Rusku navíc přirovnal k soudním protestům, jimž sám momentálně čelí. V úterý označil Navalného ve vysílání Fox News za odvážného muže, který se neměl vracet do Ruska. Kritiku Putina si opět odpustil.
"Proč Trump vždycky obviňuje Ameriku? Za Navalného smrt je odpovědný Putin. Proč to Trump nemůže prostě říct?" nechal se slyšet prezident Biden, který už v pátek poznamenal, že smrt Navalného je důkazem Putinovy brutality.
Bílý dům v úterý oznámil, že v pátek, tedy den před druhým výročím ruské invaze na sousední Ukrajinu, zavede nové protiruské sankce v reakci na smrt Navalného.
Související
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
před 2 hodinami
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
před 3 hodinami
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
před 4 hodinami
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
před 5 hodinami
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
před 7 hodinami
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
včera
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
včera
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
včera
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
včera
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
Víkendové počasí přinese do Česka výrazné rozdíly mezi východem a západem území, přičemž sobota bude pocitově mnohem teplejší než neděle. Během sobotního dne očekávají meteorologové převážně oblačno až zataženo. Morava a Slezsko si však zpočátku užijí polojasnou až jasnou oblohu, než se i zde začne během odpoledne projevovat přibývání oblačnosti.
Zdroj: Libor Novák