Putin je zku*vysyn, prohlásil Biden

Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za "zku*vysyna". 

Biden hovořil o hrozbách pro lidstvo a zdůraznil, že klimatické změny jsou jednou z největších existenčních hrozeb.

"To je poslední existenční hrozba. Je to klima. Máme tu zku*vysyna, jako je ten chlápek Putin a další, a vždy se musíme obávat jaderného konfliktu, ale existenční hrozbou pro lidstvo je klima," prohlásil Biden.

Biden použil zkratku SOB, což v angličtině znamená "son of a bitch", což v češtině doslovně odpovídá výrazu "zku*vysyn".

Prezident Spojených států svými slovy upozornil na vyjádření Putina a dalších ruských činitelů ohledně možného použití jaderných zbraní v průběhu války na Ukrajině.

Rusko navíc loni pozastavilo svou účast na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a nosičů, a umístilo jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

Biden také zkritizoval pravděpodobného vyzyvatele Donalda Trumpa za jeho vyjádření k smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného.  

Biden nechápe, proč Trump využívá smrt hlasitého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, který je ze smrti Navalného obviňován, ke kritice USA, upozornila Reuters. Favorit na zisk republikánské nominace ani v jednom ze svých vyjádření nezmínil Putina. 

Trump poprvé reagoval až v pondělí, kdy na základě smrti Navalného konstatoval, že USA jsou selhávající země. Perzekuci opozičního politika v Rusku navíc přirovnal k soudním protestům, jimž sám momentálně čelí. V úterý označil Navalného ve vysílání Fox News za odvážného muže, který se neměl vracet do Ruska. Kritiku Putina si opět odpustil. 

"Proč Trump vždycky obviňuje Ameriku? Za Navalného smrt je odpovědný Putin. Proč to Trump nemůže prostě říct?" nechal se slyšet prezident Biden, který už v pátek poznamenal, že smrt Navalného je důkazem Putinovy brutality. 

Bílý dům v úterý oznámil, že v pátek, tedy den před druhým výročím ruské invaze na sousední Ukrajinu, zavede nové protiruské sankce v reakci na smrt Navalného. 

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy