Rada Evropy: Ruské nucené deportace dětí z Ukrajiny jsou genocida

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PS RE) ve čtvrtek hlasováním schválilo usnesení, že nucené zadržování a deportování dětí z Ruskem okupovaných území Ukrajiny je "genocida". Informaci přinesl britský deník The Guardian.

Rezoluce o "deportacích a nucených přesunech ukrajinských dětí a dalších civilistů do Ruské federace nebo na dočasně okupovaná ukrajinská území vyzývá: vytvořte podmínky pro jejich bezpečný návrat, zastavte tyto zločiny a potrestejte pachatele".

Pro rezoluci hlasovalo 87 přítomných, jeden zástupce hlasoval proti a další se zdržel.

PS RE požadovalo, aby byly okamžitě provedeny naléhavé kroky, které by zastavily protizákonné metody nuceného přesunu a deportace, které Ruská federace používá v současné době vůči ukrajinským obyvatelům, a aby byla ukončena politika a praktiky týkající se odebírání dětí z jejich rodin nebo domovů, stejně jako následného vnucování ruského občanství, identity a kultury.

Podle PS RE je nutné evidovat a monitorovat jednotlivé případy, aby byl zaveden rychlý mechanismus k jejich řešení. Dále je nutné shromažďovat důkazy, aby byli pachatelé na všech úrovních postaveni před soud.

Parlamentní shromáždění vyzývá Rusko, aby umožnilo nevládním organizacím a charitám přístup k těmto ukrajinským dětem. Požaduje také poskytnutí informací o jejich aktuálním pobytu.

V březnu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli "nezákonným deportacím" nezletilých osob. Stejně tak byl vydán zatykač na ruskou komisařku pro práva dětí Marii Lvovovou-Belovovou, která má údajně adoptováno 18 dětí včetně teenagera z Mariupolu.

Rezoluce uvádí, že Rusko začalo stahovat děti z okupovaných území v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny již před svou invazí dne 24. února 2022. Podle zprávy ukrajinské vlády ze začátku tohoto měsíce bylo deportováno více než 19 000 dětí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rada Evropy děti genocida uprchlíci

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy