Rada Evropy

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Začal summit Rady Evropy. Tématem je registr škod způsobených Ruskem na Ukrajině

Šéfové států a vlád zemí Rady Evropy na summitu, který dnes začal v Reykjavíku, hledají způsoby, jak Rusko pohnat k odpovědnosti za škody spáchané během jeho invaze na Ukrajinu. V rámci Rady Evropy, která dohlíží na dodržování lidských práv, svobody a principů právního státu, má vzniknout registr škod způsobených v důsledku ruského vpádu do sousední země. 
Velká Británie

Británie by podle Rady Evropy měla zastavit nový migrační zákon

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová dnes vyzvala britský parlament, aby vládě zabránil v přijetí nového migračního zákona, uvedla agentura Reuters. Podle návrhu zákona by britské ministerstvo vnitra bylo povinné vyhostit ze země každého, kdo do ní vstoupí nelegální cestou. 
Rusko, Kreml

"Ruxit." Rada Evropy vyloučila Rusko kvůli invazi na Ukrajinu

Rada Evropy (RE), která dohlíží na stav demokracie a lidských práv ve více než čtyřech desítkách členských zemí, dnes oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu vyloučila Rusko. Výbor ministrů RE v prohlášení uvedl, že Ruská federace přestává být jejím členem ode dneška, po 26 letech členství.
Rusko, Kreml

Rusko oznámilo, že formálně vystupuje z Rady Evropy

Rusko formálně oznámilo Radě Evropy (RE), že opouští tuto organizaci dohlížející na dodržování lidských práv. Dnes o tom podle agentury Interfax informoval šéf ruské delegace při Parlamentním shromáždění Rady Evropy Pjotr Tolstoj. Agentura Reuters napsala, že Rusko tento krok udělalo ve snaze zabránit tomu, aby bylo samo z RE vyloučeno kvůli invazi na Ukrajinu.
Rusko, Kreml

Ukrajina volá po okamžitém vyloučení Ruska z Rady Evropy

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes vyzval k okamžitému ukončení ruského členství v Radě Evropy, která dohlíží na stav demokracie a lidských práv ve 47 členských zemích. Podle Šmyhala nemá Rusko v této "evropské rodině" místo kvůli svému vojenskému útoku na Ukrajinu, který pokračuje už třetí týden.
Rusko, ilustrační foto

Rusko se už nadále nehodlá účastnit jednání Rady Evropy

Rusko se už nadále nehodlá účastnit jednání Rady Evropy (RE), informovala dnes ruská tisková agentura TASS. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že členské státy Evropské unie a NATO podkopávají tuto instituci, která má sloužit k prosazování lidských práv, právního státu a demokracie. Podle mluvčího Kremlu ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech příslušných mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku.
Rusko, Kreml

Rada Evropy pozastavila členství Ruska. OECD ukončuje přístupové jednání

Výbor ministrů Rady Evropy se dnes rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Oznámil to italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, jehož země výboru předsedá. Podle něj se jedná o "nezbytný krok" po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Rusko zůstává nadále členem organizace se sídlem ve Štrasburku, hrozí mu ale i vyloučení, informovala agentura Reuters.
Varšava

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto trestného činu ve svých zákonech. Vyzvala k tomu dnes Rada Evropy, podle jejíhož hodnocení má Varšava přes některá zlepšení stále nedostatky v boji proti sexuálnímu násilí. Polské úřady podle ní mají zlepšit i péči o oběti násilných činů či komunikaci s organizacemi hájícími práva žen.
Záběry z policejního zákroku v Teplicích

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to dnes v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.
Romové, ilustrační fotografie

ECRI: Česko musí skoncovat se segregací Romů ve školách a chránit komunitu LGBT

České úřady by měly přednostně zajistit skoncování se všemi formami segregace romských dětí ve školách a vytvořit strategii, která pomůže odhalit diskriminaci lidí hlásících se ke komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů). Ve své zprávě o situaci v Česku to napsala Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), která je orgánem pro sledování lidských práv Rady Evropy. S opatřeními proti segregaci romských školáků či proti diskriminaci lidí LGBT počítají připravované vládní strategie, řekla ČTK Olga Jeřábková z Úřadu vlády ze sekce lidských práv.
děti

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv romských a postižených dětí

Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé a diskriminační" umísťování dětí s postižením a romských dětí v kojeneckých ústavech, respektive centrech určených pro děti nízkého věku. Problém se podle Anny Hofschneiderové z nevládního Fóra pro lidská práva týká řádově stovek dětí mladších tří let, které převážně pocházejí z chudých rodin.
Uprchlíci, ilustrační foto

Migranti čelí v Řecku nelidskému zacházení, konstatuje zpráva výboru proti mučení

Uprchlíci a žadatelé o azyl čelí v řeckých táborech nelidskému zacházení. Uvádí to zpráva, kterou vypracoval Evropský výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy. CPT kritizuje špatné hygienické podmínky v uprchlických táborech či držení dětí a dospívajících v policejních vazbách. Řecko uvedlo, že zhoršené podmínky byly dočasně způsobené vysokým počtem migrantů v táborech.
Školství

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy