Evropa chce registr škod způsobených na Ukrajině, ukázal summit na Islandu

Více než čtyřicet zemí včetně Česka podpořilo na probíhajícím summitu Rady Evropy v islandském hlavním městě Reykjavíku vznik registru škod způsobených Ukrajině agresorem ze sousedního Ruska. Cílem je dohnat Moskvu k odpovědnosti za škody, až konflikt, který vypukl koncem loňského února, skončí. 

AP uvádí, že mezi zeměmi, které souhlasily se vznikem registru, jsou Francie, Velká Británie či Německo. Podle kancléře Olafa Scholze jde o významný příspěvek k mezinárodním snahám o to, aby si Rusko uvědomovalo následky svých brutálních činů. 

Scholz dodal, že zatím zůstává otázkou, jak má Rusko platit za způsobené škody. Je přitom skeptický k tomu, že by takto mohla posloužit zmrazená ruská aktiva. Aktuálně podle jeho názoru neexistuje mnoho postupů, které by byly v souladu s mezinárodním právem. 

Česko zastupuje na Islandu prezident Petr Pavel. Rada podle něj poslala vzkaz, že nezapomene na způsobené škody. "Jde o první krok, jak vyčíslit jejich rozsah a přivést Rusko  k právní odpovědnosti. Jsem rád, že čeští diplomaté měli klíčový podíl na vzniku registru," napsal na twitteru.

K registru se připojí také Spojené státy americké, Kanada nebo Japonsko, státy zastávající roli pozorovatelů při Radě Evropy. Iniciativu naopak nepodpořilo Srbsko, Turecko nebo Maďarsko. Budapešť už v úterý zablokovala unijní fondy určené pro další vojenskou pomoc Ukrajině. 

Registr by v budoucnu mohl posloužit ke spravedlivému rozdělení reparací, pokud by viníci stanuli před soudem kvůli agresi proti Ukrajině. Konání takového tribunálu si přeje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Bez spravedlnosti nebude spolehlivý mír," řekl v úterý ve svém projevu k účastníkům summitu. 

Související

Více souvisejících

Rady Evropy (PACE) Olaf Scholz válka na Ukrajině Rusko Ukrajina Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy