Británie by podle Rady Evropy měla zastavit nový migrační zákon

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová dnes vyzvala britský parlament, aby vládě zabránil v přijetí nového migračního zákona, uvedla agentura Reuters. Podle návrhu zákona by britské ministerstvo vnitra bylo povinné vyhostit ze země každého, kdo do ní vstoupí nelegální cestou. 

Návrh je podle vlády reakcí na rostoucí počet lidí, kteří se do země dostávají nelegálně přes Lamanšský průliv. Loni jich bylo 45.000.

Britský premiér Rishi Sunak učinil z řešení náporu migrantů připlouvajících přes Lamanšský průliv jednu ze svých priorit. Doufá, že si tvrdými opatřeními proti běžencům získá voliče před volbami, které se očekávají v příštím roce, píše Reuters.

Podle Mijatovičové by ale zákon zbavil lidi, kteří do země přicházejí nelegálně, jedné ze základních součástí systémů ochrany tím, že by jim znemožnil, aby byla posouzena jejich žádost o azyl.

"Je nezbytné, aby poslanci zabránili přijetí legislativy, která je neslučitelná s mezinárodními závazky Spojeného království," řekla Mijatovičová. Pokud by návrh zákona prošel parlamentem, byl by to podle ní další krok zpátky v ochraně uprchlíků v Británii v několika posledních letech.

Vláda tvrdí, že zákon je nutný k omezení počtu migrantů a k rozbití kruhu pašeráků, kteří se na nich přiživují. Někteří konzervativci však chtějí, aby vláda zašla ještě dál. Požadují, aby Británii vyňala z Evropské úmluvy o lidských právech a prosadila ještě přísnější kontroly.

Sunak opakovaně uvedl, že návrh zákona je v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech a i s mezinárodními závazky Británie.

"Je to tvrdý zákon, jaký jsme ještě neviděli," řekl dnes Sunak novinářům. "Je důležité, aby byl účinný, což bude, ale je také důležité, abychom dodržovali naše mezinárodní závazky. Toto je země a vláda, která dodržuje zákony," dodal.

Související

Petr Pavel za Česko podepsal vznik registru škod. (17.5.2023)

Evropa chce registr škod způsobených na Ukrajině, ukázal summit na Islandu

Více než čtyřicet zemí včetně Česka podpořilo na probíhajícím summitu Rady Evropy v islandském hlavním městě Reykjavíku vznik registru škod způsobených Ukrajině agresorem ze sousedního Ruska. Cílem je dohnat Moskvu k odpovědnosti za škody, až konflikt, který vypukl koncem loňského února, skončí. 
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Začal summit Rady Evropy. Tématem je registr škod způsobených Ruskem na Ukrajině

Šéfové států a vlád zemí Rady Evropy na summitu, který dnes začal v Reykjavíku, hledají způsoby, jak Rusko pohnat k odpovědnosti za škody spáchané během jeho invaze na Ukrajinu. V rámci Rady Evropy, která dohlíží na dodržování lidských práv, svobody a principů právního státu, má vzniknout registr škod způsobených v důsledku ruského vpádu do sousední země. 

Více souvisejících

Rada Evropy Velká Británie migrace

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy