Cena Václava Havla za lidská práva má tři finalistky. Porota složená z nezávislých osobností z lidskoprávní sféry, jíž předsedá prezident Parlamentního shromáždění Rady Evropy Rik Daems, se při výběru zaměřila na ženská práva.
Na cenu nominovala vůdkyni feministického hnutí v Saúdské Arábii Ludžajn Hazlúlovou, skupinu mladých buddhistických mnišek z kláštera v Nepálu a konžskou lidskoprávní aktivistku Julienne Lusengeovou, která dokumentuje případy sexuálního zneužívání a násilí proti ženám v Kongu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Knihovna Václava Havla.
Laureátka výroční ceny doprovázené odměnou 60.000 eur (cca 1,57 milionu Kč) bude oznámena na zahajovací schůzi jarního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy 19. dubna.
Ludžajn Hazlúlová je přední aktivistka hnutí za ženská práva, stojící v čele odporu proti zákazu řízení žen v Saúdské Arábii a saudskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 je uvězněna.
Sestry z kláštera Amitabha Drukpa představují skupinu buddhistických mnišek, které zastávají genderovou rovnoprávnost, udržitelnost životního prostředí a kulturní toleranci v horských vesnicích v Himálajích. Proslavily se dodáváním zásob do odlehlých vesnic po zemětřesení v oblasti Káthmandú v roce 2015. Sestry také vyučují sebeobranu pro ženy a mají za sebou cestu více než 20.000 kilometrů na kole na protest proti obchodu se ženami a dívkami.
Julienne Lusengeová sehrála důležitou roli při usvědčení Thomase Lubangy z rekrutování dětských vojáků před Mezinárodním trestním tribunálem, shromáždila usvědčující důkazy o sexuálním zotročování v procesu s Germanem Katangou a přispěla k usvědčení stovek pachatelů činů sexuálního násilí proti ženám v celonárodním měřítku. Bylo jí kvůli její práci častokrát vyhrožováno.
Cenu Václava Havla za lidská práva udílí každoročně Parlamentní shromáždění Rady Evropy spolu s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.
Související
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska
Cena Václava Havla , lidská práva , Rady Evropy (PACE) , ženy , Knihovna Václava Havla , Václav Havel
Aktuálně se děje
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
včera
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
včera
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
27. srpna 2026 22:03
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
27. srpna 2026 20:36
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
27. srpna 2026 18:36
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
27. srpna 2026 17:20
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
27. srpna 2026 15:59
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
27. srpna 2026 15:13
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
Ve věku 84 let zemřel v mezinárodním vězeňském zařízení v Haagu bývalý bosensko-srbský generál Ratko Mladić. Zprávu o jeho úmrtí zveřejnila srbská státní televize RTS s odkazem na informace ze zdrojů z OSN. Mladić, který si odpykával doživotní trest za genocidu a válečné zločiny z období konfliktu v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995, skonal po sérii těžkých mozkových příhod a dlouhodobém zhoršování zdravotního stavu.
Zdroj: Libor Novák