Řecko čekají nové volby na konci června, rozhodla prezidentka

Řekové budou opět vybírat své zástupce v parlamentu v neděli 25. června. Termín voleb dnes vyhlásila prezidentka Katerina Sakellaropulosová, která zároveň nechala rozpustit parlament, jehož složení určily květnové volby. 

Jak informovala AP, noví řečtí poslanci složili slib teprve včera. Ve volbách, které se konaly v neděli 21. května, nezískala žádná ze stran dostatečný počet mandátů, aby mohla vládnout. Strany se zároveň nepokusily složit koalici a pověření k sestavení kabinetu rovnou vracely do rukou prezidentky. 

Květnové volby vyhrála vládnoucí konzervativní strana Nová demokracie. Za 40,8 procenta hlasů jí připadlo 146 křesel, do většiny jich chybělo pět. Druhá Syriza získala 20 procent, třetí se umístili socialisté. 

Související

Katerina Sakellaropulosová

Řecká prezidentka pověřila elitního soudce sestavením dočasné vlády

Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová si vybrala do čela dočasné vlády, která má zemi v souladu s ústavními zvyklostmi dovést k dalším volbám, soudce Ioannise Sarmase. Víkendové volby sice skončily jasným vítězstvím jedné strany, ta ale touží po vlastní parlamentní většině. 
Katerina Sakellaropulosová

Řecká prezidentka navštívila ostrůvek s jedinou obyvatelkou

Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová ve středu navštívila ostrůvek v Egejském moři, kde se setkala s jeho jedinou obyvatelkou. Informoval o tom deník Kathimerini. Prezidentka ocenila statečnost Kateriny Katsoturchiové a uvedla, že právě taková vlastnost je v nynější pandemii velmi důležitá.

Více souvisejících

Katerina Sakellaropulosová Řecko Volby v Řecku

Aktuálně se děje

před 39 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy