Poslední cesta Navalného: Řidiči pohřebních vozů odmítají vézt jeho tělo na pohřeb v Moskvě

Pokusy najmout pohřební vůz, který by odvezl tělo Alexeje Navalného při jeho pohřbu na obřad a na hřbitov, byly zmařeny neznámými lidmi, uvedl ve čtvrtek tým vůdce ruské opozice. 

Kira Jarmyšová říká, že řidičům, kteří měli Alexeje Navalného odvést na jeho poslední cestě, zavolali neznámí lidé a vyhrožovali, že tělo lídra opozice nikam nepovezou, informuje CNN.

Jarmyšová také uvedla, že jí bylo řečeno, že „posádka žádného pohřebního vůzu nesouhlasí s tím, aby tělo na odvezli“.

Tým Alexeje Navalného se také potýká s obtížemi při hledání vhodného místa pro jeho pohřeb, který je naplánován na pátek ve 14 hodin místního času v kostele Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Maryino, kde opoziční vůdce působil. Po obřadu bude tělo pohřbeno na Borisovském hřbitově.

Mnozí provozovatelé buď tvrdili, že jsou plně obsazeni, nebo rezervaci odmítli, jakmile bylo zmíněno jméno Navalného. Zatímco jedno místo dokonce explicitně uvedlo, že jim je zakázáno spolupracovat s týmem Navalného, uvedla Jarmyšová v úterý.

Původní plán týmu byl uspořádat veřejné rozloučení a pohřeb pro zesnulého vůdce ruské opozice ve čtvrtek, avšak Ivan Ždanov, ředitel Navalného protikorupční nadace sdělil ve středu, že jim bylo řečeno, že nemají nikoho k dispozici, kdo by vykopat hrob.

Alexej Navalnyj zemřel 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři, kde si odpykával 19letý trest poté, co byl v srpnu shledán vinným z vytváření extremistické komunity, financování extremistických aktivistů a různých dalších trestných činů. Už si odpykával tresty 11 a půl roku v zařízení s nejvyšší ostrahou za podvody a další změny, které popírá.

Ruská vězeňská služba uvedla, že Navalnyj se „po procházce“ ve své sibiřské trestanecké kolonii necítil dobře a „téměř okamžitě“ ztratil vědomí.

Navalnyj byl nejvyšším ruským opozičním vůdcem a léta kritizoval Putina, který je u moci téměř čtvrt století, a to s velkým osobním rizikem. Jeho smrt přišla týdny před prezidentskými volbami v zemi, které mají začít celostátně 15. března, což je široce vnímáno mezinárodním společenstvím jako něco víc než formalita, která Putinovi zajistí páté funkční období u moci.

Smrt lídra opozice se setkala se smutkem a hněvem po celém světě i v Rusku, kde sebemenší činy politického disentu s sebou nesou obrovská rizika.

Do Ruska se vrátil v roce 2021 z Německa, kde se léčil poté, co byl otráven Novičokem, nervovou látkou ze sovětské éry. Po příjezdu byl Navalný ihned zatčen na letišti – na základě obvinění, které odmítl jako politicky motivované – a zbytek života strávil ve vězení.

Jeho manželka Julia Navalná obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina ze smrti svého manžela.

"Putin zabil mého manžela," řekla ve středu během projevu v Evropském parlamentu. „Na jeho rozkaz byl Alexej mučen tři roky,“ dodala s odkazem na dobu, kterou Navalný strávil ve vězení.

„Byl vyhladověn v malé kamenné cele, odříznutý od okolního světa a byly mu odepřeny návštěvy, telefonáty. A pak dokonce dopisy. A pak ho zabili. Dokonce i poté jeho tělo zneužili,“ řekla, když Navalného tým tvrdí, že tělo bylo zadrženo, aby přiměl rodinu, aby souhlasila s uspořádáním soukromého pohřbu.

Kreml odmítl jakákoli obvinění z účasti na Navalného smrti.

Související

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy