Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.
Právě se přehrává: Nový Zéland oslavil konec roku 2023
Nový Zéland oslavil konec roku 2023 Video: YouTube
Kiritimati s asi 5000 obyvateli je prvním obydleným ostrovem, který pravidelně vstupuje do nového roku. Letos se však nekonaly žádné velké oslavy. Tamní obyvatelé tradičně slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které oplachují kokosovou šťávou.
Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu.
Právě se přehrává: Novoroční ohňostroj v Sydny
Novoroční ohňostroj v Sydny Video: YouTube
Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku na Kiribati skončilo ve 14:00.
Atol Kiritimati leží více než 2000 kilometrů jižně od Honolulu na americkém souostroví Havaj, kde se ale příchod nového roku slaví o celý den později. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli.
Právě se přehrává: Oslavy konce roku v Japonsku
Oslavy konce roku v Japonsku Video: YouTube
Ve 12:00 vstoupil do nového roku Nový Zéland. Auckland a známou věž Sky Tower ozářil ohňostroj a laserová show. Tradičně se podobná podívaná očekávala i v Austrálii. Sydney přivítalo nový rok ve 14:00 a Japonsko v 16:00.
Čína vstoupila do nového roku v 17:00 a předvedla mimo jiné i velkolepý ohňostroj v Hongkongu. Evropa, včetně České republiky, pak přivítala rok 2024 o půlnoci místního času.
Právě se přehrává: Oslavy příchodu nového roku v Hongkongu
Oslavy příchodu nového roku v Hongkongu Video: YouTube
Některá česká města oslavy odstartovaly předčasně, a to včetně ohňostroje. Záznamem ze sobotní oslavy příchodu nového roku se na sociální síti pochlubil například Mníšek pod Brdy. Jiná města pak silvestrovské ohňostroje nepořádají.
Namísto toho je odpálí v pondělí na Nový rok k večeru. Sedm a půl minuty dlouhý novoroční ohňostroj čeká 1. ledna 2024 v 18 hodin například Plzeň. Ve stejnou dobu se odehraje i v Ostravě nebo v Protivíně, který je novoročním ohňostrojem vyhlášený.
Tu dobou ale už bude na celém světě rok 2024. Spojené státy oslavily příchod nového roku k našemu ránu a americká Samoa vstoupila do nového roku jako jedna z posledních, a to v pondělí v době, kdy bylo v Česku 12:00 hodin. Celý svět tak už může psát nový letopočet.
Příchod nového roku slaví i Česko, v Praze hlídkují policisté
Silvestrovské oslavy se pochopitelně nevyhýbají ani Česku, a především Praze, kde se lidé ve velkém shromáždili na náměstích, ačkoliv se letos nepořádají ani ohňostroje, ani videomapping. Naopak v metropoli platí zákaz pyrotechniky, na který dohlížejí policisté.
"Policisté s příchodem silvestrovské noci již řešili několik přestupků kvůli použití pyrotechniky v centru města. Všem přestupcům uložili pokuty a nadále budou další takové jednání aktivně řešit. Všem ostatním, kteří vyhlášku dodržují, moc děkujeme," napsali na síti X.
"Do pražských ulic jsme nasadili i policisty s dlouhými zbraněmi, a to proto, aby jste se cítili, pokud možno, co nejvíce v bezpečí. Společně se svými kolegy dohlížejí na veřejný pořádek a jsou připraveni udělat maximum pro Vaše klidné prožití oslav příchodu Nového roku," dodali.
Policisté už dříve upozornili, že na bezpečnost všech obyvatel a návštěvníků hlavního města Prahy v průběhu dnešní silvestrovské noci dohlédnou stovky policistů a připomněli dva roky platnou vyhlášku o zákazu používání volně prodejné pyrotechniky v citlivých částech města.
"Jedná se například o historickou část města, parky, náplavky, nemocnice, domovy seniorů, různá zařízení pečující o zvířata a jejich okolí. Za použití pyrotechniky hrozí pokuta ve výši až 10 000 Kč nebo ve správním řízení až 100 000 Kč," upřesnili.
Dodali, že stejně jako každý rok dojde v centru metropole k částečnému omezení dopravy. Ve večerních hodinách tak bylo uzavřeno Václavské náměstí a byl částečně omezen provoz u Staroměstského náměstí a na Smetanově nábřeží.
Související
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 59 minutami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 1 hodinou
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 3 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Spojené státy navrhují, aby Ukrajina stáhla své jednotky z oblasti Donbasu. Washington by následně v částech, které Kyjev v současné době kontroluje, vytvořil „svobodnou ekonomickou zónu“. Původně USA navrhovaly, že by Kyjev měl části Donbasu, které stále drží, jednoduše předat Rusku. Podle čtvrtečního prohlášení ukrajinského prezidenta pro novináře je ale nyní navržena kompromisní varianta, kde by se ukrajinské síly stáhly, ale ruské jednotky by do tohoto území nepostupovaly.
Zdroj: Libor Novák