Ruská propaganda zneužívá matku Navalného. Na falešné nahrávce kritizuje jeho manželku

Propagandistické weby v Rusku šíří falešnou výzvu matky zesnulého politika Alexeje Navalného adresovanou jeho manželce Julii. S odvoláním na ruský portál pro ověřování faktů Provereno.media o tom v pátek informovala britská stanice BBC.

Jde o zvukovou nahrávku, která začíná slovy: "Drahá Julije Borisovna Abrosimovová, nyní se obracím k vám." Abrosimovová je příjmení Julie Navalné za svoboda. Ludmila Navalná v nahrávce Julii ostře kritizuje.

"Tento záznam byl vytvořen pomocí neuronové sítě. Hlas je hlasu Ludmily Navalné podobný jen trochu, protože nebylo na čem trénovat neuronovou síť," objasnil novinář Ilja Ber, který je za projektem Provereno.medija.

Připomněl, že jedinou zvukovou ukázkou hlasu Navalného matky, která je na internetu nyní k dispozici, je její výzva adresovaná šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, aby jí vydali tělo jejího mrtvého syna, aby mohl být pohřben.

Podle Bera se padělek objevil ve čtvrtek ráno na platformě Telegram - na kanálu Signal, který údajně provozuje Kristina Potupčiková, bývalá tisková tajemnice prokremelského hnutí Naši a momentálně administrátorka sítě provládních kanálů na Telegramu.

BBC doplnila, že poté, co po Navalného smrti jeho vdova oznámila, že bude pokračovat v jeho politické práci, se v provládních médiích začaly objevovat materiály zaměřené na diskreditaci rodiny Navalných.

Související

Více souvisejících

Julia Navalná Ludmila Navalná

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy