Ruští vojáci rozmístění v Bělorusku budou mít podle ruského ministerstva obrany taktické cvičení na úrovni praporu. Do země, která je spojencem Moskvy ve válce na Ukrajině, dnes poprvé po třech letech přijíždí na pracovní návštěvu ruský prezident Vladimir Putin. Se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem chce jednat o bezpečnostní situaci v regionu i ve světě. Běloruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo konec kontroly bojové připravenosti armády, kterou oznámilo minulý týden. Podle televize Nexta neplánovaně přijeli i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a na cestě je i ministr obrany Sergej Šojgu.
Ruské ministerstvo obrany informovalo, že cílem vojenského cvičení je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční. Tyto jednotky jsou součástí společného vojenského uskupení, které Minsk a Moskva před časem vytvořily. Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.
Minsk podle agentury TASS jen několik hodin před očekávaným příjezdem ruského prezidenta oznámil, že skončila neohlášená prověrka bojové připravenosti běloruských vojsk. To podle dřívějších vyjádření běloruských představitelů zahrnovalo rozsáhlé přesuny armádní techniky i vojáků a dočasné omezení pohybu občanů na některých silnicích. Do stavu zvýšené bojové pohotovosti byla uvedena také jednotka umístěná na hranicích s Ukrajinou.
Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně.
Lukašenko opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky, připomíná agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném proslovu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem.
Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin dnes nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem "na počest posledního spojence Moskvy".
Související
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
Vladimír Putin , Ruská armáda , Bělorusko , Sergej Lavrov , Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 1 hodinou
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 2 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 2 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 3 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 4 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 4 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 6 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová se ostře ohradila proti diskusím o možném zrušení či radikální reorganizaci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). V interním e-mailu zaslaném pěti tisícům zaměstnanců unijní diplomatické služby zdůraznila, že instituce přináší celému bloku jasnou přidanou hodnotu, a to zejména v době, kdy v Evropě zuří plnohodnotná válka.
Zdroj: Libor Novák