Andrej Danko, předseda slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu, tvrdí, že Rusko není agresorem v konfliktu na Ukrajině, ale pouze hájí své zájmy. Navrhl řešení konfliktu formou vytvoření demilitarizované zóny podobné té na Kypru. Kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a premiéra Petra Fialu za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.
Danko podle serveru České noviny pro RTVS zdůraznil, že život není jednoduchý a konflikt na Ukrajině má mnoho aspektů. Podle něj je důležité nejen považovat jednu stranu za viníka, ale chápat komplexnost situace.
Dodal, že v minulosti i Ukrajinci nedokázali správně zacházet s ruskou národnostní menšinou. Mluvil také o tom, že mezinárodní právo je porušováno i jinými zeměmi, například Izraelem a Spojenými státy.
Jeho návrh na demilitarizovanou zónu mezi Ruskem a Ukrajinou se inspiroval situací na Kypru, který je rozdělen na dvě části od roku 1974. Tato zóna by mohla přispět k uklidnění situace a snížení napětí.
Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit jednání s Ficovým kabinetem a premiéra Fialu za jeho schůzku s představitelem slovenské opozice. Tvrdil, že taková reakce byla nevhodná a nediplomatická.
Kritizoval i samotného Fialu za jeho údajnou politiku s liberální opozicí, která podle něj slouží k diskreditaci současné slovenské vlády.
Danko také projevil obdiv k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a jeho pevnému vedení země od roku 2010.
Fiala před několika dny oznámil, že česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné.
Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.
Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.
Premiér dále poznamenal, že i když existuje mnoho společných témat, nelze ignorovat významné rozdíly v názorech na některé klíčové zahraničněpolitické otázky. Česká vláda má problematický postoj k nedávnému setkání slovenského ministra zahraničí s ruským protějškem.
Fiala také zmínil setkání slovenského ministra s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na regionálním fóru v Turecku, které se konalo minulý týden.
Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.
"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.
Související
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
Slovensko , Rusko , Andrej Danko
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
před 1 hodinou
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
před 4 hodinami
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 5 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 6 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
Poradce prezidenta Petr Kolář je jednou z ústředních postav kauzy kontroverzních esemesek ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé), kterými se šéf diplomacie snažil působit na hlavu státu. Kolář nyní přiznal, že ve věci už vypovídal na policii. Nastínil také svůj pohled na to, jak vyšetřování dopadne.
Zdroj: Jan Hrabě