Rusko reaguje na "agresivní" NATO. Putin chce mít další desetitisíce vojáků

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na více než 1,3 milionu mužů. Rusko vede už přes rok a půl válku proti sousední Ukrajině, kterou napadlo na konci loňského února. 

Putinův dekret v pátek zveřejnil Kreml, čímž nařízení okamžitě nabylo platnosti. Personál ruské armády má vzrůst na 2,2 milionu lidí, přičemž 1 320 000 mužů mají tvořit vojáci, informují zahraniční média. 

Ruské ministerstvo obrany vysvětlilo, že desítky tisíc nových vojáků nemají být do armády odvedeny, protože se počítá s rekrutováním většího množství dobrovolníků. Úřad označil expanzi NATO a probíhající "speciální vojenskou operaci" na Ukrajině jako důvody rozšíření vojenských sil. 

"Jednotek NATO podél hranice s Ruskem přibývá, jsou nasazovány další systémy protivzdušné obrany a úderné zbraně. Potenciál taktických jaderných zbraní NATO je zvyšován," píše se v prohlášení ministerstva s tím, že navýšení armádních stavů je odpovědí na údajné agresivní aktivity aliance. 

Jde o druhou podobnou expanzi ruské armády od roku 2018. Naposledy ji Putin nařídil v srpnu loňského roku, kdy stavy vzrostly na dva miliony armádních zaměstnanců, z nichž milion a 150 tisíc tvořili vojáci. 

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin mění plány. Do Turecka nejede

Ruský prezident Vladimir Putin přesunul plánované setkání s tureckým lídrem Recepem Tayyipem Erdoganem na období po ruských prezidentských volbách. Oznámil to v pondělí Kreml.

Více souvisejících

Vladimír Putin Ruská armáda Rusko NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy