Rusové dostali varování: Záporožská jaderná elektrárna se změnila v bojovou zónu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve středu varovala Rusko ohledně plánů opětovného spuštění Záporožské jaderné elektrárny (ZAES) na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl ředitel MAAE Rafael Grossi. 

Grossi se nachází v Rusku, kde jedná o jaderné bezpečnosti na Ukrajině, kde se nachází největší jaderná elektrárna v Evropě a je ohrožována boji a střety.

Ředitel MAAE dorazil v úterý večer do letoviska Soči na pobřeží Černého moře a má se setkat s prezidentem Vladimirem Putinem, jak potvrdil Kreml ve středu.

Elektrárna se nachází na frontě konfliktu a je pod kontrolou ruských sil od začátku invaze. Od roku 2022 však není v provozu, protože byla opakovaně cílem ostřelování.

Grossi reagoval na návrh ruské společnosti pro jadernou energetiku Rosatom, aby byla elektrárna opět spuštěna.

"Je to momentálně nemožné. Informoval jsem partnery ze strany Ruska, že každý takový krok vyžaduje zvážení mnoha faktorů," řekl Grossi.

"Především se jedná o aktivní bojiště, a to by nemělo být ignorováno. Navíc je tato elektrárna mimo provoz již nějakou dobu," dodal.

Grossi nevyloučil možnost, že by byla elektrárna v budoucnu opět spuštěna, ale zdůraznil, že to bude vyžadovat důkladné bezpečnostní posouzení.

Od obsazení Ruskem v březnu 2022 byla Záporožská jaderná elektrárna opakovaně ohrožována ostřelováním a útoky dronů. Její provoz vyžaduje neustálou údržbu a péči k zabránění přehřátí zařízení.

Grossi uvedl, že jeho hlavními obavami jsou fyzická bezpečnost elektrárny a přerušení externí dodávky elektrické energie, což by mohlo způsobit nedostatečné chlazení elektrárny.

Elektrárna již od začátku konfliktu čelila osmi přerušením externího přívodu elektřiny, naposledy v prosinci, kdy Ukrajina byla nucena spoléhat se na nouzové dieselové generátory. 

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Záporožská jaderná elektrárna Rusko

Aktuálně se děje

před 47 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy