Rusové na ústupu. Moskva oznámila začátek stahování z pravého břehu Dněpru

Ruské síly se v jihoukrajinské Chersonské oblasti začaly plánovaně přesouvat na připravené pozice na levém břehu Dněpru, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Stažení vojáků za řeku ve středu nařídil ministr obrany Sergej Šojgu, který se však vyvaroval slova ústup. Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes uvedl, že se jedná o "manévr".

"V mykolajivském-kryvorožském směru manévrují jednotky ruské armády na připravené pozice na levém břehu řeky Dněpr v přísném souladu se schváleným plánem," citovala Konašenkova agentura TASS.

Stažení ruských jednotek za Dněpr by pro Rusko znamenalo velkou ztrátu, zejména kvůli oblastní metropoli Cherson, která leží na pravém břehu řeky. Znovudobytí města, jednoho z největších, nad kterým Rusko od začátku invaze získalo kontrolu, je pro Ukrajinu jedním z hlavních vojenských a politických cílů, píše ruskojazyčný server BBC.

Ukrajinští představitelé nicméně na středeční oznámení ruského velení reagovali s obezřetností, může se podle nich jednat o past na ukrajinské vojáky.

Rusko chtělo Cherson změnit v město smrti, uvedl poradce Zelenského kanceláře

Rusko chtělo ukrajinský Cherson změnit v "město smrti", uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychaljo Podoljak. Ruská armáda podle něj ve městě zaminovala všechno, co mohla, od bytů po kanalizace. Nyní má v plánu ostřelovat jihoukrajinské město z druhého břehu řeky Dněpr.

"Takto vypadá ruský svět: přijít, loupit, slavit, zabít svědky, zanechat ruiny a odejít," napsal Podoljak na twitteru.

Podoljakovo vyjádření přišlo den poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Právě na pravém břehu řeky leží středisko oblasti Cherson, jedno z největších měst, které se ruským vojskům podařilo během invaze na Ukrajinu dobýt.

Ukrajinská armáda uvedla, že zatím stále není schopna potvrdit, zda se ruské jednotky z Chersonu opravdu stahují. Jak uvedl generál Oleksij Hromov, akce ukrajinských ozbrojených složek nedaly Rusům jinou možnost, než se stáhnout. "V tuto chvíli ale nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit informace o takzvaném ruském stažení vojsk z Chersonu. V naší útočné operaci budeme pokračovat podle plánu," dodal Hromov.

Ruská média v uplynulých dnech informovala o prudkých bojích u Snihurivky, která byla významným opevněným bodem bránícím ukrajinskému postupu na Cherson. Dnes ukrajinské síly oznámily, že město na jihu Mykolajivské oblasti dobyly z ruských rukou. Vyplývá to z videozáznamů zveřejněných na sociálních sítích, ministerstvo obrany tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdilo.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy