Rusové nasadili na Ukrajině vrahy či satanistu. Vězňů bojovalo přes sto tisíc

Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu naverbovalo přes sto tisíc trestanců. Vyplývá to z článku amerického magazínu Newsweek, jemuž své údaje poskytl Vladimir Osečkin z ruské nevládní organizace Gulagu.net, která sleduje porušování práv vězňů v Rusku. 

Newsweek připomněl, že Osečkin sice žije v exilu na Západě, ale jeho rozsáhlá síť informátorů je považována za spolehlivou. Redakci se dostal do rukou nejen seznam některých trestanců, kteří byli naverbováni do války na Ukrajině, ale také záběry z věznic. 

Odborníci v souvislosti s náborem vězňů do invazních sil poukazují na fakt, že Rusku chybí dostatek vojáků. Prezident Vladimir Putin ostatně v minulém týdnu nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na více než 1,3 milionu mužů. Rusové do bojů na Ukrajině naverbovali vrahy či satanistu odsouzeného za rituální vraždy. 

Podle Osečkina bylo v loňském roce naverbováno přes 49 tisíc vězňů do řad žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Letos pak ruské ministerstvo obrany získalo do služeb Moskvy více než 52 tisíc trestanců. Nabídnuta jim byla milost, tisíce mužů však na ukrajinském bojišti padly. 

Pravdivost uvedených čísel potvrdila také Olga Romanovová z nadace Russia Behind Bars, která se snaží pomáhat odsouzeným a jejich rodinám. Podle jejích údajů bylo naverbováno 120 tisíc vězňů, z nichž 50 tisíc už je nyní díky milosti na svobodě. 

Romanovová sdělila, že naverbovány byly i stovky potrestaných žen. Ruské ministerstvo obrany ale cílilo především na odsouzence z národnostních menšin, ať už šlo u rodáky z Dagestánu, Jakutska či Burjatska. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Věznice

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy