Rusové se pokusili sestřelit britský letoun nad Černým mořem, ukazují nové informace

Ruský pilot se loni v září dvěma raketami pokusil sestřelit průzkumné letadlo RAF, přičemž první z nich britský stroj minula. Moskva později oznámila, že incident byl zapříčiněn technickou závadou. Britské ministerstvo obrany veřejně přijalo ruské vysvětlení, které se však nezakládalo na pravdě.

Tři západní zdroje se znalostí incidentu sdělily, že zachycená ruská komunikace naznačuje něco jiného než oficiální verze Moskvy, napsala BBC po téměř roce od incidentu. Došlo k němu 29. září 2022 během průzkumné mise v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem.

Letoun RAF se třicetičlennou posádkou se tehdy na nebi setkal se dvěma ruskými stíhačkami SU-27. Komunikace naznačuje, že jeden z ruských pilotů se domníval, že ze země obdržel povolení k zaměření britského stroje. 

Když se stíhačky přiblížily, došlo ke komunikaci se stanicí na zemi. Jeden ze západních zdrojů sdělil BBC, že zazněla věta "máte cíl". Použití takového slovníku si jeden z pilotů vysvětlil jako povolení k útoku.

Podle zdrojů ukazuje užívání podobného slovníku na vysoký stupeň neprofesionality. Například v rámci NATO je jazyk velice precizní v případech, kdy se žádá o povolení k útoku. Ruský pilot každopádně vypustil raketu, která úspěšně vyletěla, ale netrefila cíl. "Byla to rána vedle, nikoliv technická závada," zdůraznil web britské zpravodajské stanice. 

Následně měla vypuknout hádka mezi oběma piloty ruských stíhaček, protože kolega střelce si nemyslel, že dostali povolení k útoku, proto se jej zeptal, co dělá. Přesto došlo k vypuštění další rakety, která buď selhala, anebo byl útok na poslední chvíli zrušen. 

Incident se stal už v napjaté situaci, kdy několik měsíců probíhala válka na Ukrajině. RAF nadále pokračuje v průzkumných misích, letouny jsou ale doprovázeny stíhačkami Typhoon, které jsou rovněž vyzbrojeny raketami. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Armáda U.K. Royal Air Force SU-27 válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy