Armáda U.K.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové se loni snažili sestřelit britský letoun nad Černým mořem

Ruská stíhačka loni nad Černým mořem vypálila raketu na britský špionážní letoun, ovšem munice selhala, řekli listu The New York Times (NYT) dva nejmenovaní činitelé americké obrany. Potvrdili tak dřívější zprávy o incidentu založené na dokumentu považovaném za součást úniku utajovaných informací Pentagonu.
Armáda Velké Británie

Británie poskytne Ukrajině tanky i náboje z ochuzeného uranu. Na zbraně s jadernou složkou odpovíme, hrozí Rusko

Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu, uvedla dnes ruská redakce BBC s odvoláním na prohlášení náměstkyně britského ministra obrany. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil "odpovídající reakcí", pokud se dodávka uskuteční.
Armáda Velké Británie

Britská vláda navýší obranný rozpočet o pět miliard liber

V souvislosti s válkou na Ukrajině, hrozbou ze strany Číny i kvůli narůstající nestabilitě ve světě posílí britská vláda v dalších dvou letech obranný rozpočet o pět miliard liber (134 miliard korun). Dnes o tom informoval kabinet premiéra Rishiho Sunaka. Peníze budou určeny na doplnění zásob munice, které se ztenčily v důsledku pomoci Ukrajině, dále pak na modernizaci jaderných obranných projektů a na financování vojenské spolupráce se Spojenými státy a Austrálií v rámci paktu AUKUS.
Armáda Velké Británie

Britští průmyslníci v Kyjevě jednají o výrobě zbraní na Ukrajině

Představitelé britského obranného průmyslu jednají v Kyjevě o možnostech výroby britských zbraní a vojenského vybavení přímo na Ukrajině. Informoval o tom server The Telegraph, podle něhož by šlo o významné posílení vztahů Británie a Ukrajiny, která už téměř rok vzdoruje ruským útokům.
Armáda Velké Británie

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády

Britská armáda už nenese status prvotřídní armády jako ta americká, ruská nebo francouzská, varoval podle zdroje stanice Sky News britského ministra obrany Bena Wallace nejmenovaný americký generál. Británie by podle zdroje nebyla schopna bránit své nebe před raketovými útoky takového rozsahu, s jakými se vyrovnává Ukrajina. Úřad britského premiéra v reakci na zprávu uvedl, že britská armáda je stále na špičkové úrovni.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Wagnerovci verbují i na Západě. Dobrovolníci bojují ve válce i na straně Ruska, upozorňují experti

Bezpečnostní expert Jakub Drmola z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že výcvikové mise ze strany NATO i EU jsou zásadně rutinní záležitost. „Probíhaly a probíhají v řadě zemí po světě mnoho let. Historicky jde samozřejmě o Irák či Afghánistán, v současnosti pak některé africké země. Obvykle jde o výcvik regulérních ozbrojených sil či policie,“ popsal Drmola.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Náčelník štábu ruské armády mluvil se svými protějšky z USA a Británie

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov v dnešních telefonátech se svými protějšky z Británie a Spojených států Tonym Radakinem a Markem Milleym zopakoval ruská obvinění vůči Kyjevu, že připravuje útok takzvanou špinavou bombou. Ukrajina i řada západních představitelů toto obvinění odmítla, dnes ho popřel i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Britský průzkumný letoun podle Moskvy narušil ruskou hranici

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Rusko podle něj v reakci na incident vyslalo do vzduchu stíhačku, která britský letoun vytlačila z ruského vzdušného prostoru.
Severní Irsko

ROZHOVOR: Operace Banner je stále neuzavřené téma. Odborník popsal nejdelší kontinuální nasazení britské armády

Poslední červencový den roku 2007 oficiálně skončilo téměř osmatřicetileté nasazení britských ozbrojených sil v Severním Irsku. Na počátku Operace Banner panovala naděje, že po zvládnutí tamních nepokojů a uklidnění situace ponechají vojáci odpovědnost za pořádek v regionu místní policii, vysvětluje Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné objasnil, jak se původně pořádková operace změnila v protipovstaleckou a protiteroristickou a proč ji provázely poměrně velké ztráty na životech. Nastínil také, jakou roli sehrál brexit v dalším vývoji severoirské otázky.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy