Armáda U.K.

Související články:

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Náčelník štábu ruské armády mluvil se svými protějšky z USA a Británie

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov v dnešních telefonátech se svými protějšky z Británie a Spojených států Tonym Radakinem a Markem Milleym zopakoval ruská obvinění vůči Kyjevu, že připravuje útok takzvanou špinavou bombou. Ukrajina i řada západních představitelů toto obvinění odmítla, dnes ho popřel i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Britský průzkumný letoun podle Moskvy narušil ruskou hranici

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Rusko podle něj v reakci na incident vyslalo do vzduchu stíhačku, která britský letoun vytlačila z ruského vzdušného prostoru.
Severní Irsko

ROZHOVOR: Operace Banner je stále neuzavřené téma. Odborník popsal nejdelší kontinuální nasazení britské armády

Poslední červencový den roku 2007 oficiálně skončilo téměř osmatřicetileté nasazení britských ozbrojených sil v Severním Irsku. Na počátku Operace Banner panovala naděje, že po zvládnutí tamních nepokojů a uklidnění situace ponechají vojáci odpovědnost za pořádek v regionu místní policii, vysvětluje Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny v rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné objasnil, jak se původně pořádková operace změnila v protipovstaleckou a protiteroristickou a proč ji provázely poměrně velké ztráty na životech. Nastínil také, jakou roli sehrál brexit v dalším vývoji severoirské otázky.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinští vojáci přijeli do Británie na výcvik s místními silami

Na bojový výcvik do Británie přijela první skupina ukrajinských vojáků, z nichž mnozí nemají předchozí vojenské zkušenosti,. Uvedla to dnes agentura AP. Ukrajina se podle ní snaží touto cestou nehradit vojáky, kteří padli nebo byli zraněni v boji proti ruským invazním silám.
M270 MLRS je americký samohybný obrněný salvový raketomet. Americká armáda ho začala používat v roce 1980. Po dalších změnách na drahém MLRS ho zakoupily armády Spojeného království, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Turecka. Wikipedie

Británie dodá na Ukrajinu ničivé salvové raketomety s dostřelem 80 kilometrů

Británie dodá Ukrajině raketomety s dostřelem až 80 kilometrů, které mají pomoci v boji proti ruským silám na východě země. Oznámil to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Ministerstvo z taktických důvodů neupřesnilo, kolik salvových raketometů M270 a příslušné munice pošle. Oznámilo však, že ukrajinští vojáci se budou učit raketomety obsluhovat v Británii.
Armáda Velké Británie.

Muž v převleku za kněze vnikl do kasáren, případ řeší britská armáda

Britská armáda vyšetřuje incident, kdy se neznámý člověk v převleku za kněze dostal do střeženého areálu kasáren královské gardy poblíž hradu Windsor a strávil v nich noc. Napsal o tom server BBC. Armáda to považuje za vážné narušení bezpečnosti. Královna Alžběta II. v dané chvíli na hradě Windsor nebyla.
Armáda Velké Británie.

Britové letos pošlou na cvičení ve východní Evropě a v Pobaltí 8000 vojáků

Británie letos vyšle na 8000 vojáků na sérii vojenských cvičení v zemích východní Evropy, v Pobaltí a ve Finsku. Britské jednotky se na jaře a v létě vydají například do Polska, Severní Makedonie nebo Estonska, nasazeno bude i sedm desítek tanků a více než stovka obrněných vozidel, oznámilo dnes ministerstvo obrany.
Armáda Velké Británie

Británie žádá své vojáky na Ukrajině, aby se vrátili zpět domů

Británie vyzvala své vojáky v aktivní službě, kteří se vydali na Ukrajinu, aby se vrátili do vlasti. O výzvě ministerstva obrany informovala ve středu stanice BBC. Podle ministerstva malý počet vojáků zřejmě neuposlechl příkazu a vydal se do východoevropské země s cílem se zapojit do zahraniční legie.
Ilustrační foto

Britská armáda začíná pomáhat se zásobováním čerpacích stanic

Armáda začala pomáhat se zásobováním britských čerpacích stanic. Podle agentury Reuters dnes příslušníci armády dorazili do skladiště pohonných hmot společnosti BP. Mnohé čerpací stanice musely v uplynulých dnech zavřít kvůli nedodání pohonných hmot v důsledku nedostatku řidičů cisternových vozů. Britský ministr financí Rishi Sunak dnes ale ujistil, že situace se zlepšuje.
Armáda Velké Británie

Britské ministerstvo vyšetřuje výrok, že někteří veteráni z Afghánistánu po stažení spojenců spáchali sebevraždu

Britské ministerstvo obrany vyšetřuje pravdivost vyjádření svého náměstka Jamese Heappeyho o tom, že někteří britští veteráni z afghánské války si po stažení mezinárodních sil ze země a po převzetí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán vzali život. Heappey dnes o sebevraždách hovořil v televizi Sky News, ale později sám své vyjádření označil za nepřesné.
Boris Johnson

Johnson ocenil britské vojáky za misi v Afghánistánu

Britský premiér Boris Johnson dnes ocenil vojáky britské armády za jejich dvacetiletou misi v Afghánistánu a obhajoval evakuační operaci, která ale byla podle kritiků chaotická a opožděná. Británie od nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna evakuovala z letiště v Kábulu více než 15.000 lidí, podle odhadů britské vlády ale přes 1000 afghánských spolupracovníků Británie v zemi ještě zůstalo. Poslední britský let odstartoval z Kábulu v sobotu večer.
Velká Británie

Britští vojáci zůstanou na letišti v Kábulu, dokud ho chrání americká armáda

Britští vojáci zůstanou na mezinárodním letišti v Kábulu jen po dobu, kdy jej bude chránit a spravovat americká armáda. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na britského ministra obrany Bena Wallace. Ten dnes také prohlásil, že současná situace v Afghánistánu, nad kterým po stažení amerických jednotek převzalo kontrolu radikální hnutí Tálibán, dělá ze Západu slabého hráče v očích jeho nepřátel.
Afghanistán

USA a Británie posílají do Kábulu vojáky, evakuují ambasády

Spojené státy s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v Afghánistánu významně sníží počet zaměstnanců na své ambasádě v Kábulu. Pošlou tam za tím účelem své vojáky, oznámil dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Zdůraznil přitom, že ambasáda zůstane otevřená a bude nadále poskytovat konzulární a humanitární služby.
Velká Británie

Co ukazuje střet u Krymu? Politolog promluvil o britsko-ruských vztazích

NÁZOR - Nedávný britsko-ruský incident u pobřeží Krymu podtrhuje novou roli Spojeného království v mezinárodním systému, domnívá se Dmitrij Trenin. Politolog z Carnegie Moscow Center v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že signalizuje novou "globální Británii" coby proaktivního člena Spojenými státy vedené koalice, která se snaží potvrdit vůdčí roli Západu ve světě tváří v tvář čínské výzvě a aktivitám Ruska.

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 5 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 5 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

před 5 hodinami

sport

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbale koná v Kataru

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru. Naopak 13 procent se vyslovilo pro pořádání v této zemi, 43 procent na to nemá názor. Jako důvody, proč by se šampionát neměl v Kataru konat, lidé nejčastěji uváděli vojenský útok pořadatelské země na jiný stát, porušování lidských práv či korupci při rozhodování o pořádání turnaje. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v listopadu mezi zhruba 1300 lidmi a jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

před 6 hodinami

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

před 7 hodinami

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Fialova vláda se na dnešním jednání zabývala termínem přijetí eura

Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.

Aktualizováno před 7 hodinami

Senát ČR

Senátní výbory podpořily zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Ústavně-právní výbor doporučil zrušení jednomyslně. Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

před 7 hodinami

Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku. "Měli jsme na ruskou agresivitu reagovat rychleji," řekla dlouholetá šéfka spolkové vlády týdeníku Die Zeit s odkazem na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Stavbu plynovodního projektu Nord Stream 2 ani zpětně nepovažuje za chybu, informovala agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Další zprávy