Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

Veteráni popisují, jak členové jednotek SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service) rutinně zabíjeli neozbrojené civilisty, včetně dětí a spících osob. Jeden z nich uvedl, že jeho kolegové zastřelili spoutaného chlapce: „Byl to jasně dítě, ani vzdáleně nebyl ve věku bojeschopného člověka.“

Zabíjení zadržených se podle něj stalo běžnou praxí: lidé byli prohledáni, spoutáni a následně zastřeleni. Aby vojáci zakryli skutečnost, že šlo o neozbrojené osoby, na těla pokládali zbraně. „Používali nefunkční granáty nebo skládací kalašnikovy, které snadno schovali do batohu a pak přiložili k mrtvému tělu,“ popisuje další svědek.

Panorama navíc odhalila, že elitní příslušníci SBS poprvé čelí obviněním z nejzávažnějších činů – vražd neozbrojených a raněných osob. Jeden z bývalých příslušníků SBS označil chování svých kolegů za „barbarské“ a popsal atmosféru jako „davovou mentalitu“, kdy i nejtišší vojáci náhle vykazovali psychopatické sklony.

Podle několika svědků šlo při některých operacích o cílené popravy. „Vcházeli do budov a stříleli spící lidi. Někdy šlo o děti, často o bezbranné muže,“ zaznělo v jedné z výpovědí.

Zabíjení se údajně stalo až návykovým – někteří členové SAS si vedli osobní statistiky počtu zabitých a mezi jednotkami probíhaly soutěže, kdo má více „zářezů“. Jeden z operátorů měl během šestiměsíční mise zabít desítky lidí a byl kolegy označován za „psychopata“.

Výpovědi bývalých vojáků rovněž odhalují systematické falšování záznamů o misích. „Věděli jsme, jak napsat hlášení, aby to nevyvolalo podezření nebo zásah vojenské policie,“ uvedl jeden ze svědků. „Když to vypadalo na porušení pravidel, právník nebo důstojník nám zavolal a poradil, jak formulaci upravit – například si 'vzpomnět si', že podezřelý udělal náhlý pohyb.“ Jeden z důstojníků označil tato hlášení za „čistou fikci“.

Podle bývalých příslušníků se o těchto praktikách vědělo i ve vyšších patrech velení. „Všichni věděli, co se děje. Existoval tichý souhlas,“ uvedl další veterán.

Zvlášť znepokojivé je svědectví o zabíjení raněných, kteří již nepředstavovali hrozbu. Jeden z výpovědí popisuje případ, kdy byl raněný muž ošetřován zdravotníkem, ale jiný voják ho bez váhání zastřelil střelou do hlavy. „To nebyly milosrdné vraždy. Byla to vražda,“ uvedl veterán.

Důstojníci podle všeho rovněž dávali rozkazy mladším členům týmů k popravám zajatců, s výrazy jako: „Tenhle s námi na základnu nejede“ nebo „Zařiď, aby se z cíle už nevrátil.“

Britské i mezinárodní právo přitom přísně zakazuje zabíjení neozbrojených civilistů a válečných zajatců. Přesto podle výpovědí docházelo k vědomému porušování těchto pravidel.

BBC Panorama také zjistila, že bývalý premiér David Cameron byl během svého úřadu opakovaně upozorňován na podezření z vraždění civilistů ze strany britských speciálních jednotek. Afghánský prezident Hamíd Karzaj jej prý „důsledně a opakovaně“ informoval o nočních raziích a zabíjení dětí i civilistů.

„Neexistuje žádný vyšší západní diplomat nebo vojenský velitel, kterému by tyto stížnosti unikly,“ uvedl bývalý americký velvyslanec při NATO, generál Douglas Lute. Podle něj by bylo „mimořádně neobvyklé“, kdyby se o stížnostech nedozvěděl i britský řetězec velení.

Cameron prostřednictvím mluvčího vzkázal, že podle jeho nejlepší paměti se Karzaj zmiňoval o jednotkách NATO obecně, nikoli specificky o britských jednotkách. Veškerá podezření ze zapojení do krytí zločinů označil za „naprostý nesmysl“.

Na rozdíl od USA nebo Francie nemá Spojené království žádný parlamentní dohled nad činností svých elitních speciálních jednotek. Odpovědnost za jejich činnost nese premiér, ministr obrany a šéf speciálních sil.

Bruce Houlder KC, bývalý ředitel vojenského stíhání, vyjádřil naději, že veřejné vyšetřování objasní i míru informovanosti tehdejšího premiéra Camerona: „Musíme zjistit, jak hluboko ta hniloba sahala.“ 

Související

Monika Brusenbauch Meislová Rozhovor

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

Více souvisejících

Velká Británie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

před 5 hodinami

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy