Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.
Veteráni popisují, jak členové jednotek SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service) rutinně zabíjeli neozbrojené civilisty, včetně dětí a spících osob. Jeden z nich uvedl, že jeho kolegové zastřelili spoutaného chlapce: „Byl to jasně dítě, ani vzdáleně nebyl ve věku bojeschopného člověka.“
Zabíjení zadržených se podle něj stalo běžnou praxí: lidé byli prohledáni, spoutáni a následně zastřeleni. Aby vojáci zakryli skutečnost, že šlo o neozbrojené osoby, na těla pokládali zbraně. „Používali nefunkční granáty nebo skládací kalašnikovy, které snadno schovali do batohu a pak přiložili k mrtvému tělu,“ popisuje další svědek.
Panorama navíc odhalila, že elitní příslušníci SBS poprvé čelí obviněním z nejzávažnějších činů – vražd neozbrojených a raněných osob. Jeden z bývalých příslušníků SBS označil chování svých kolegů za „barbarské“ a popsal atmosféru jako „davovou mentalitu“, kdy i nejtišší vojáci náhle vykazovali psychopatické sklony.
Podle několika svědků šlo při některých operacích o cílené popravy. „Vcházeli do budov a stříleli spící lidi. Někdy šlo o děti, často o bezbranné muže,“ zaznělo v jedné z výpovědí.
Zabíjení se údajně stalo až návykovým – někteří členové SAS si vedli osobní statistiky počtu zabitých a mezi jednotkami probíhaly soutěže, kdo má více „zářezů“. Jeden z operátorů měl během šestiměsíční mise zabít desítky lidí a byl kolegy označován za „psychopata“.
Výpovědi bývalých vojáků rovněž odhalují systematické falšování záznamů o misích. „Věděli jsme, jak napsat hlášení, aby to nevyvolalo podezření nebo zásah vojenské policie,“ uvedl jeden ze svědků. „Když to vypadalo na porušení pravidel, právník nebo důstojník nám zavolal a poradil, jak formulaci upravit – například si 'vzpomnět si', že podezřelý udělal náhlý pohyb.“ Jeden z důstojníků označil tato hlášení za „čistou fikci“.
Podle bývalých příslušníků se o těchto praktikách vědělo i ve vyšších patrech velení. „Všichni věděli, co se děje. Existoval tichý souhlas,“ uvedl další veterán.
Zvlášť znepokojivé je svědectví o zabíjení raněných, kteří již nepředstavovali hrozbu. Jeden z výpovědí popisuje případ, kdy byl raněný muž ošetřován zdravotníkem, ale jiný voják ho bez váhání zastřelil střelou do hlavy. „To nebyly milosrdné vraždy. Byla to vražda,“ uvedl veterán.
Důstojníci podle všeho rovněž dávali rozkazy mladším členům týmů k popravám zajatců, s výrazy jako: „Tenhle s námi na základnu nejede“ nebo „Zařiď, aby se z cíle už nevrátil.“
Britské i mezinárodní právo přitom přísně zakazuje zabíjení neozbrojených civilistů a válečných zajatců. Přesto podle výpovědí docházelo k vědomému porušování těchto pravidel.
BBC Panorama také zjistila, že bývalý premiér David Cameron byl během svého úřadu opakovaně upozorňován na podezření z vraždění civilistů ze strany britských speciálních jednotek. Afghánský prezident Hamíd Karzaj jej prý „důsledně a opakovaně“ informoval o nočních raziích a zabíjení dětí i civilistů.
„Neexistuje žádný vyšší západní diplomat nebo vojenský velitel, kterému by tyto stížnosti unikly,“ uvedl bývalý americký velvyslanec při NATO, generál Douglas Lute. Podle něj by bylo „mimořádně neobvyklé“, kdyby se o stížnostech nedozvěděl i britský řetězec velení.
Cameron prostřednictvím mluvčího vzkázal, že podle jeho nejlepší paměti se Karzaj zmiňoval o jednotkách NATO obecně, nikoli specificky o britských jednotkách. Veškerá podezření ze zapojení do krytí zločinů označil za „naprostý nesmysl“.
Na rozdíl od USA nebo Francie nemá Spojené království žádný parlamentní dohled nad činností svých elitních speciálních jednotek. Odpovědnost za jejich činnost nese premiér, ministr obrany a šéf speciálních sil.
Bruce Houlder KC, bývalý ředitel vojenského stíhání, vyjádřil naději, že veřejné vyšetřování objasní i míru informovanosti tehdejšího premiéra Camerona: „Musíme zjistit, jak hluboko ta hniloba sahala.“
Související

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
před 2 hodinami

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
před 3 hodinami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 4 hodinami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 5 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 6 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera
Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.
Zdroj: Libor Novák