Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.
Veteráni popisují, jak členové jednotek SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service) rutinně zabíjeli neozbrojené civilisty, včetně dětí a spících osob. Jeden z nich uvedl, že jeho kolegové zastřelili spoutaného chlapce: „Byl to jasně dítě, ani vzdáleně nebyl ve věku bojeschopného člověka.“
Zabíjení zadržených se podle něj stalo běžnou praxí: lidé byli prohledáni, spoutáni a následně zastřeleni. Aby vojáci zakryli skutečnost, že šlo o neozbrojené osoby, na těla pokládali zbraně. „Používali nefunkční granáty nebo skládací kalašnikovy, které snadno schovali do batohu a pak přiložili k mrtvému tělu,“ popisuje další svědek.
Panorama navíc odhalila, že elitní příslušníci SBS poprvé čelí obviněním z nejzávažnějších činů – vražd neozbrojených a raněných osob. Jeden z bývalých příslušníků SBS označil chování svých kolegů za „barbarské“ a popsal atmosféru jako „davovou mentalitu“, kdy i nejtišší vojáci náhle vykazovali psychopatické sklony.
Podle několika svědků šlo při některých operacích o cílené popravy. „Vcházeli do budov a stříleli spící lidi. Někdy šlo o děti, často o bezbranné muže,“ zaznělo v jedné z výpovědí.
Zabíjení se údajně stalo až návykovým – někteří členové SAS si vedli osobní statistiky počtu zabitých a mezi jednotkami probíhaly soutěže, kdo má více „zářezů“. Jeden z operátorů měl během šestiměsíční mise zabít desítky lidí a byl kolegy označován za „psychopata“.
Výpovědi bývalých vojáků rovněž odhalují systematické falšování záznamů o misích. „Věděli jsme, jak napsat hlášení, aby to nevyvolalo podezření nebo zásah vojenské policie,“ uvedl jeden ze svědků. „Když to vypadalo na porušení pravidel, právník nebo důstojník nám zavolal a poradil, jak formulaci upravit – například si 'vzpomnět si', že podezřelý udělal náhlý pohyb.“ Jeden z důstojníků označil tato hlášení za „čistou fikci“.
Podle bývalých příslušníků se o těchto praktikách vědělo i ve vyšších patrech velení. „Všichni věděli, co se děje. Existoval tichý souhlas,“ uvedl další veterán.
Zvlášť znepokojivé je svědectví o zabíjení raněných, kteří již nepředstavovali hrozbu. Jeden z výpovědí popisuje případ, kdy byl raněný muž ošetřován zdravotníkem, ale jiný voják ho bez váhání zastřelil střelou do hlavy. „To nebyly milosrdné vraždy. Byla to vražda,“ uvedl veterán.
Důstojníci podle všeho rovněž dávali rozkazy mladším členům týmů k popravám zajatců, s výrazy jako: „Tenhle s námi na základnu nejede“ nebo „Zařiď, aby se z cíle už nevrátil.“
Britské i mezinárodní právo přitom přísně zakazuje zabíjení neozbrojených civilistů a válečných zajatců. Přesto podle výpovědí docházelo k vědomému porušování těchto pravidel.
BBC Panorama také zjistila, že bývalý premiér David Cameron byl během svého úřadu opakovaně upozorňován na podezření z vraždění civilistů ze strany britských speciálních jednotek. Afghánský prezident Hamíd Karzaj jej prý „důsledně a opakovaně“ informoval o nočních raziích a zabíjení dětí i civilistů.
„Neexistuje žádný vyšší západní diplomat nebo vojenský velitel, kterému by tyto stížnosti unikly,“ uvedl bývalý americký velvyslanec při NATO, generál Douglas Lute. Podle něj by bylo „mimořádně neobvyklé“, kdyby se o stížnostech nedozvěděl i britský řetězec velení.
Cameron prostřednictvím mluvčího vzkázal, že podle jeho nejlepší paměti se Karzaj zmiňoval o jednotkách NATO obecně, nikoli specificky o britských jednotkách. Veškerá podezření ze zapojení do krytí zločinů označil za „naprostý nesmysl“.
Na rozdíl od USA nebo Francie nemá Spojené království žádný parlamentní dohled nad činností svých elitních speciálních jednotek. Odpovědnost za jejich činnost nese premiér, ministr obrany a šéf speciálních sil.
Bruce Houlder KC, bývalý ředitel vojenského stíhání, vyjádřil naději, že veřejné vyšetřování objasní i míru informovanosti tehdejšího premiéra Camerona: „Musíme zjistit, jak hluboko ta hniloba sahala.“
Související

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 minutami

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku
před 24 minutami

Netanjahu mluví o cestě do Teheránu. Írán couvá z jednání o jaderné dohodě
před 1 hodinou

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu
před 2 hodinami

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii
před 3 hodinami

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
před 4 hodinami

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně
před 5 hodinami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 5 hodinami

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 6 hodinami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 7 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 8 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 8 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 9 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 10 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 11 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 12 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera
Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
Vyšetřovatelé v Indii nalezli černou skříňku letadla Air India, které ve čtvrtek havarovalo krátce po startu z mezinárodního letiště Sardar Vallabhbhai Patela v Ahmedábádu. Letoun, mířící do Londýna, se zřítil do obytné čtvrti jen 60 sekund po vzletu, přičemž zahynulo 241 z 242 lidí na palubě. Tragédii nepřežilo ani nejméně osm lidí na zemi.
Zdroj: Libor Novák