Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

Veteráni popisují, jak členové jednotek SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service) rutinně zabíjeli neozbrojené civilisty, včetně dětí a spících osob. Jeden z nich uvedl, že jeho kolegové zastřelili spoutaného chlapce: „Byl to jasně dítě, ani vzdáleně nebyl ve věku bojeschopného člověka.“

Zabíjení zadržených se podle něj stalo běžnou praxí: lidé byli prohledáni, spoutáni a následně zastřeleni. Aby vojáci zakryli skutečnost, že šlo o neozbrojené osoby, na těla pokládali zbraně. „Používali nefunkční granáty nebo skládací kalašnikovy, které snadno schovali do batohu a pak přiložili k mrtvému tělu,“ popisuje další svědek.

Panorama navíc odhalila, že elitní příslušníci SBS poprvé čelí obviněním z nejzávažnějších činů – vražd neozbrojených a raněných osob. Jeden z bývalých příslušníků SBS označil chování svých kolegů za „barbarské“ a popsal atmosféru jako „davovou mentalitu“, kdy i nejtišší vojáci náhle vykazovali psychopatické sklony.

Podle několika svědků šlo při některých operacích o cílené popravy. „Vcházeli do budov a stříleli spící lidi. Někdy šlo o děti, často o bezbranné muže,“ zaznělo v jedné z výpovědí.

Zabíjení se údajně stalo až návykovým – někteří členové SAS si vedli osobní statistiky počtu zabitých a mezi jednotkami probíhaly soutěže, kdo má více „zářezů“. Jeden z operátorů měl během šestiměsíční mise zabít desítky lidí a byl kolegy označován za „psychopata“.

Výpovědi bývalých vojáků rovněž odhalují systematické falšování záznamů o misích. „Věděli jsme, jak napsat hlášení, aby to nevyvolalo podezření nebo zásah vojenské policie,“ uvedl jeden ze svědků. „Když to vypadalo na porušení pravidel, právník nebo důstojník nám zavolal a poradil, jak formulaci upravit – například si 'vzpomnět si', že podezřelý udělal náhlý pohyb.“ Jeden z důstojníků označil tato hlášení za „čistou fikci“.

Podle bývalých příslušníků se o těchto praktikách vědělo i ve vyšších patrech velení. „Všichni věděli, co se děje. Existoval tichý souhlas,“ uvedl další veterán.

Zvlášť znepokojivé je svědectví o zabíjení raněných, kteří již nepředstavovali hrozbu. Jeden z výpovědí popisuje případ, kdy byl raněný muž ošetřován zdravotníkem, ale jiný voják ho bez váhání zastřelil střelou do hlavy. „To nebyly milosrdné vraždy. Byla to vražda,“ uvedl veterán.

Důstojníci podle všeho rovněž dávali rozkazy mladším členům týmů k popravám zajatců, s výrazy jako: „Tenhle s námi na základnu nejede“ nebo „Zařiď, aby se z cíle už nevrátil.“

Britské i mezinárodní právo přitom přísně zakazuje zabíjení neozbrojených civilistů a válečných zajatců. Přesto podle výpovědí docházelo k vědomému porušování těchto pravidel.

BBC Panorama také zjistila, že bývalý premiér David Cameron byl během svého úřadu opakovaně upozorňován na podezření z vraždění civilistů ze strany britských speciálních jednotek. Afghánský prezident Hamíd Karzaj jej prý „důsledně a opakovaně“ informoval o nočních raziích a zabíjení dětí i civilistů.

„Neexistuje žádný vyšší západní diplomat nebo vojenský velitel, kterému by tyto stížnosti unikly,“ uvedl bývalý americký velvyslanec při NATO, generál Douglas Lute. Podle něj by bylo „mimořádně neobvyklé“, kdyby se o stížnostech nedozvěděl i britský řetězec velení.

Cameron prostřednictvím mluvčího vzkázal, že podle jeho nejlepší paměti se Karzaj zmiňoval o jednotkách NATO obecně, nikoli specificky o britských jednotkách. Veškerá podezření ze zapojení do krytí zločinů označil za „naprostý nesmysl“.

Na rozdíl od USA nebo Francie nemá Spojené království žádný parlamentní dohled nad činností svých elitních speciálních jednotek. Odpovědnost za jejich činnost nese premiér, ministr obrany a šéf speciálních sil.

Bruce Houlder KC, bývalý ředitel vojenského stíhání, vyjádřil naději, že veřejné vyšetřování objasní i míru informovanosti tehdejšího premiéra Camerona: „Musíme zjistit, jak hluboko ta hniloba sahala.“ 

Související

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

Více souvisejících

Velká Británie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 3 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 4 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 5 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 12 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Raketa zasáhla Tel Aviv

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India

Vyšetřovatelé v Indii nalezli černou skříňku letadla Air India, které ve čtvrtek havarovalo krátce po startu z mezinárodního letiště Sardar Vallabhbhai Patela v Ahmedábádu. Letoun, mířící do Londýna, se zřítil do obytné čtvrti jen 60 sekund po vzletu, přičemž zahynulo 241 z 242 lidí na palubě. Tragédii nepřežilo ani nejméně osm lidí na zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy