Ruští vojenští blogeři přišli s informací, že náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, který vede válečné tažení Moskvy na Ukrajině, byl z velení operace odvolán. Upozornil na to nezávislý ruský server Moscow Times. Dnes ale ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, na kterém Gerasimov vystupuje.
Například bloger s přezdívkou Rybar na telegramu napsal, že si Gerasimov formálně ponechává post náčelníka generálního štábu, ale „nemá nic společného s řešením problémů na frontě“. Aktuálně podle něj operaci na Ukrajině velí velitel výsadkových sil Michail Teplinskij.
Rybar upozornil, že se ozbrojená vzpoura wagnerovců z konce června stala příležitostí k masivní čistce v řadách ruských ozbrojených sil. „Nerozhodnost při potlačování vzpoury je záminkou, na jejímž základě jsou odstraňovány nežádoucí osoby a osoby, které skutečně selhaly v otázkách bojové přípravy, mobilizace a logistického zabezpečení,“ shrnul ruský bloger.
Zdůraznil, že právě toto se nyní děje v ozbrojených silách Ruské federace. Připomněl situaci velitele ruského letectva Sergeje Surovikina. „Surovikina od soboty nikdo neviděl – o místě pobytu ‚generála Armagedona‘ není nic jistého, existuje verze, že je u výslechu.“
Čistky se ale netýkají pouze nejvyššího velení, jak dodává, ale i řadových vojáků. Odvolal se na tvrzení jiného vojenského blogera s tím, že ruští piloti, kteří odmítli zasáhnout konvoje wagnerovců a civilisty, nyní čelí trestnímu stíhání. „Dva majoři referují o pohraniční stráži, která odmítla zahájit palbu z ručních zbraní na konvoj stovek vozidel,“ pokračuje Rybar.
Dnes ráno ale ruské ministerstvo obrany prostřednictvím telegramu zveřejnilo video datované na neděli, na němž Gerasimov informuje o neúspěšném ukrajinském pokusu zasáhnout cíle na Krymu a v Rostovské a Kalužské oblasti raketami S-200. „Velitel kombinované skupiny vojsk armádní generál Valerij Gerasimov vyslechl zprávu náčelníka štábu vzdušných a kosmických sil generálplukovníka Viktora Afzalova o zničení čtyř ukrajinských balistických cílů,“ píše resort.
Gerasimov vyzval náčelníka Hlavního zpravodajského ředitelství a další funkcionáře velitelského stanoviště kombinované skupiny, aby „zorganizovali systematickou práci na zjištění míst skladování i odpalovacích pozic raket S-200 a podobných úderných prostředků a naplánovali jejich preventivní zničení palbou,“ doplnilo ministerstvo obrany.
Související
Burevestnik. Rusové otestovali novou raketu s jaderným pohonem
Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik
Valerij Gerasimov , Ruská armáda , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
před 56 minutami
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
před 1 hodinou
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
před 2 hodinami
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
před 2 hodinami
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
před 3 hodinami
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
před 4 hodinami
Trump zvažuje, co udělá s íránským ostrovem Charg. Ropa tudy proudí do světa
před 5 hodinami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 5 hodinami
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 6 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 7 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 8 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 9 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 9 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 11 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
Summit Evropské unie v Bruselu nepřinesl očekávaný průlom v klíčových otázkách finanční pomoci pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskrýval svou hlubokou frustraci z patové situace, která nastala v důsledku trvajícího veta Maďarska a Slovenska. Ve svém projevu k Evropské radě zdůraznil, že zpoždění v dodávkách pomoci přímo ohrožuje životy a stabilitu jeho země.
Zdroj: Libor Novák