Představitelé americké armády dnes ujistili znepokojené děti, že bezprecedentní mrazy a rozsáhlá sněhová bouře nijak nezabrání Santa Clausovi, aby jim v noci na neděli doručil dárky. Nepříznivé počasí už v pátek vedlo ke zrušení tisíců letů nad Kanadou a Spojenými státy a s nízkými teplotami, záplavami nebo mrznoucím deštěm se potýká velká část obou zemí i dnes.
"Jednou za čas musíme bojovat s polární cyklónou, ale Santa v ní žije na severním pólu celoročně, takže je na takové počasí zvyklý," prohlásil Ben Wiseman, mluvčí Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), které vánoční let sleduje na svých webových stránkách.
NORAD se sídlem v americkém státě Colorado, který běžně monitoruje protivzdušnou obranu nad Severním Amerikou, poskytuje aktuální informace o cestě fiktivní postavy už 67 let, píše agentura Reuters. Tradice sahá do roku 1955, kdy noviny v Colorado Springs chybně uvedly telefonní číslo obchodního domu, kam mohly volat děti a promluvit si Santa Clausem. Uvedené číslo je ale místo toho odkázalo právě na velitelství protivzdušné obrany.
Tamní chápavé osazenstvo telefonáty přijímalo a děti ujišťovalo, že Santa je ve vzduchu a dárky hodným chlapcům a dívkám doručuje ze svých saní se zapřaženými soby podle plánu.
Wiseman upozornil, že Santa nemá oficiální letový plán, takže armáda si není jistá, kdy přesně vzlétne ani jaká je jeho přesná trasa. Jeho polohu NORAD určuje s pomocí infračervených senzorů, které zachycují svítící červený nos vedoucího soba Rudolfa, dodal Wiseman.
Američtí a kanadští piloti Santa Clausovi nad Severní Amerikou poskytují zdvořilostní doprovod, uvedl také zřejmě s nadsázkou Wiseman. Symbol Vánoc nejenom v anglofonních zemích podle něj vždy zpomalí, aby jim zamával.
Webové stránky sledující doručování dárků nad celou zeměkoulí okolo 17:00 SEČ ukazovaly, že Santa Claus je nad Indonésií a dosud doručil zhruba 1,5 miliardy dárků. Podobné fiktivní sledování dnes zprovoznila i služba FlightRadar, podle které Santa Claus po rozdání dárků v Indii zamířil na západ.
Související
Santa Claus a sobové. Tohle spojení platí už dvě století
Chlapec (6) napsal Pfizeru o vakcínu pro Santa Clause. Záhy dostal odpověď
Santa Claus , Americká armáda (U.S. ARMY) , USA (Spojené státy americké) , Vánoce
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl mají za sebou další kolo hlasování. Známe nominované
včera
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
včera
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
včera
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
včera
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
včera
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
včera
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
včera
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
včera
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
včera
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
včera
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
včera
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
včera
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
včera
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
včera
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
včera
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
včera
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
včera
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
včera
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
včera
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
Hlavní hygienička České republiky Barbory Macková varovala před konzumací vybraných šarží několika značek kojenecké výživy, které byly staženy z trhu kvůli riziku kontaminace toxinem cereulid. Podle dostupných informací byly do Česka od poloviny prosince dovážena balení těchto produktů z Francie, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Irska. Problém se týká výrobků značek Nutrilon, Babybio, Bebelo, Beba, Aptamil či Alfamino.
Zdroj: Libor Novák