Sao Paulem projeli nazí cyklisté, chtěli řidiče upozornit na svou zranitelnost

Brazilskou megapolí Sao Paulo dnes za deštivého počasí projela třicítka nahých cyklistů. Lidé ve spodním prádle nebo zcela bez oblečení chtěli svým aktem upozornit na zranitelnost cyklistů v silničním provozu i na přínos cyklistiky k ochraně životního prostředí, uvedla AFP.

Většina účastníků byla zcela nahá, někteří měli prádlo a jeden muž byl celý natřený zelenou barvou a na hlavě měl čapku. Netradiční jízdu svolalo hnutí Pedalada Pelada (volně přeloženo šlápněme do pedálů nazí). Na příští týden je podobná jízda ohlášena v Riu de Janeiro.

"Jsme nazí na jednom z největších bulvárů v Latinské Americe. Ukazujeme, jak jsme zranitelní vůči síle a násilí aut," řekl AFP fotograf Allis Bezerra. "Hnutí má společnosti ukázat, nakolik jsme důležití. Když používáme kolo jako dopravní prostředek, ubereme z dopravy ve městě jedno auto, které znečišťuje životní prostředí," dodal 41letý Bezerra.

"Když jedeme na kole, řidiči aut nás nerespektují. Když na nás troubí, je to jako by říkali 'uhni, nebo tě přejedu'," uvedla umělkyně Andresa Aguidaová, která v průvodu vyrazila s obnaženým hrudníkem.

Podle studie Brazilské asociace dopravní medicíny (Abramet) z loňského června se v roce 2021 stalo v Brazílii více než 16.000 nehod, při nichž byly vážně zranění cyklisté. To je v průměru 44 nehod denně.

Sao Paulo Brazílie cyklisté

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy