Scholz: Všichni vědí, že Putin lže. Chová se jako Hitler, řekl Zelenskyj

Každý ví, že ruský prezident Vladimir Putin to se svými návrhy, jak dosáhnout míru na Ukrajině, nemyslí vážně, řekl německý kancléř Olaf Scholz. Země G7 o nich proto na svém aktuálním zasedání nejednaly.

Agentura Reuters informovala o prohlášení šéfa německé vlády. Informuje server Swissinfo.

"Každý ví, že tento návrh nebyl míněn vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku," řekl Scholz v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD s odkazem na mírový summit, který v alpské zemi v sobotu začal. Rusko se jí nebude účastnit a podle Scholze od ní chce odvést pozornost.

Putin v pátek řekl, že Moskva je připravena jednat o míru, jakmile Kyjev splní několik podmínek. Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, tedy ukrajinské regiony, které Rusko částečně okupuje poté, co v roce 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu. Podle představ šéfa Kremlu by se navíc Ukrajina měla zavázat, že nevstoupí do NATO.

Kyjev to jednoznačně odmítl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinova slova za ultimátum a řekl, že ruský prezident se chová jako bývalý nacistický vůdce Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je získat i další ukrajinské regiony.

Ukrajina požaduje stažení ruských vojsk ze všech okupovaných území a také z anektovaného Krymu, který Rusko obsadilo v roce 2014.

Související

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Olaf Scholz Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy