Šéf NATO varuje: Připravte se na „dlouhou válku na Ukrajině“

Jens Stoltenberg varoval, že konflikt na Ukrajině nebude rychle ukončen, jak uvedl v nedělním rozhovoru. Toto varování přichází v době, kdy Kyjev pokračuje ve své protiofenzívě proti Rusku. Informaci zveřejnil The Guardian s odvoláním na agenturu AFP.

"Většina válek trvá déle, než se očekávalo, když začaly," řekl Stoltenberg v rozhovoru pro německou mediální skupinu Funke.

"Proto se musíme připravit na dlouhou válku na Ukrajině."

Kyjev zahájil protiofenzívu v červnu a zatlačil agresora zpět proti zakopaným ruským pozicím na jihu a východě, ale dosáhl jen omezených zisků.

"Všichni si přejeme rychlý mír," zdůraznil Stoltenberg. „Ale zároveň musíme uznat: pokud prezident Zelenskyj a Ukrajinci přestanou bojovat, jejich země už nebude existovat. Pokud prezident Putin a Rusko složí zbraně, budeme mít mír," dodal.

Doporučené články

O ambicích Ukrajiny vstoupit do aliance Stoltenberg řekl: "Není pochyb o tom, že Ukrajina nakonec bude v NATO."

Kyjev se podle AFP na summitu aliance v červenci „přiblížil k NATO“. „Až tato válka skončí, potřebujeme pro Ukrajinu bezpečnostní záruky. Jinak by se historie mohla opakovat,“ dodal.

Na červencovém summitu ve Vilniusu se lídři NATO shodli, že Ukrajina by se mohla připojit k alianci, jakmile budou splněny určité podmínky a američtí a němečtí představitelé dali jasně najevo, že mezi ně patří i Kyjev, který provádí reformy na ochranu demokracie a právního státu.

Související

Jessica Coxová

Ruské jaderné hrozby? Musíme je brát vážně, říká NATO

V Evropě vstupujeme do období, ve kterém vzrostla hrozba použití jaderných zbraní; Musíme brát všechny hrozby a akce ze strany Ruska vážně, ne je odsuzovat jako vtipy, řekla v Helsinkách Jessica Coxová, šéfka jaderné politiky NATO. Píše PolsatNews.

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg válka na Ukrajině Německo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 9 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Firma z Česka chtěla vyvézt díly pro jaderné zbraně. Povolení neměla

Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu. Společnost se o export věcí pokusila dvakrát a má jednatelku ruského původu, která kvůli tomu čelí obžalobě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy