Skandál firmy IKEA? Běloruští dodavatelé údajně využívali práci vězňů

Část běloruských dodavatelů švédského obchodního řetězce s nábytkem IKEA využívala ve výrobě práci vězňů. Napsal to server Politico s odkazem na zprávu francouzské nevládní organizace Disclose. Podle ní dodavatelé například využívali pracovní síly v trestanecké kolonii pro mladistvé. 

Švédská společnost tvrdí, že v současné době nemá přímé obchodní vztahy s firmami, které jsou ve zprávě zmíněné. Obchodní vztahy v zemi ukončila letos.

Organizace Disclose tvrdí, že má svědectví a dokumentaci, která dokazuje, že deset běloruských dodavatelů švédského řetězce využívalo ve výrobě práci běloruských vězňů. Mezi nimi jsou přitom i lidé, kteří skončili za mřížemi kvůli svému politickému přesvědčení. Bělorusko navíc není právním státem.

IKEA se začala zásobovat u běloruských dodavatelů v roce 1999. V březnu oznámila, že pozastavuje vývoz a dovoz zboží s Běloruskem kvůli válce na Ukrajině a v červnu smlouvy s běloruskými dodavateli ukončila, píše Politico. Předtím ale podle běloruských úřadů její nákupy v zemi výrazně rostly. V roce 2021 dosáhly objemu 300 milionů eur (7,5 miliardy korun), v roce 2018 to bylo jen 130 milionů eur.

Jeden z případů, na které organizace upozorňuje, se týká trestanecké kolonie pro mladistvé IK-2, se kterou spolupracovalo šest dodavatelů švédské firmy. Zpráva zmiňuje společnost Mogotex vyrábějící textil a Borwood, která se věnuje výrobě zboží ze dřeva.

"V současnosti nemáme se zmíněnými společnostmi přímé vztahy," reagovala IKEA na zprávu. Podle mluvčího bere společnost informace velmi vážně a nehodlá tolerovat porušování lidských práv ve svém dodavatelském řetězci.

"Výroba v běloruských trestaneckých koloniích představuje velmi rozvinuté hospodářské odvětví s obchodními společnostmi fungujícími přímo v těchto koloniích," uvedl specialista na Bělorusko Jauhen Kryžanuvski. Podle něj stránky těchto firem jsou často k nerozeznání od obvyklých podniků. Tyto podniky fakticky používají nucenou pracovní sílu, která podle nevládních organizací dostává mnohanásobně menší plat, než je v Bělorusku zvykem.

Disclose také upozorňuje, že IKEA v roce 2012 přiznala, že její dodavatelé využívali v 70. a 80. letech nucenou pracovní sílu politických vězňů ve východním Německu. Společnost tehdy uvedla, že ji to velice mrzí a že nedovolí, aby do výroby jejího zboží byli zapojeni političtí vězni.

Související

Ikea

Obchody IKEA v uplynulém finančním roce zvýšily tržby o 5,6 procenta

Maloobchodní tržby prodejen IKEA se za uplynulý finanční rok zvýšily o 5,6 procenta na 39,5 miliardy eur (958,2 miliardy Kč). Uvedla to dnes švédská společnost Ingka Group, která vlastní většinu těchto obchodů. V České republice tržby podle předběžných údajů vzrostly o 22 procent, sdělil ČTK generální ředitel IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko David McCabe.

Více souvisejících

Ikea Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy