Slovenský premiér Eduard Heger chce zabránit konání předčasných voleb po prosincovém pádu jeho menšinové vlády. Řekl to v dnešní diskusí relaci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Podle něj je ve hře hledání parlamentní většiny. V řádném termínu by se příští parlamentní volby na Slovensku konaly v únoru příštího roku.
"Nevzdáváme se v žádném případě. Je to úloha, o kterou se musím postarat já. Mezi svátky probíhalo mnoho jednání," uvedl Heger k hledání nové většiny v nynější sněmovně.
Heger řekl, že ve zmíněné snaze spoléhá na bývalou vládní stranu Svoboda a Solidarita (SaS), která hlasování sněmovny o nedůvěře kabinetu vyvolala.
SaS dříve jako jednu z možností zmiňovala, že strana podpoří vznik nové vlády, byť nebude její součástí. SaS v prosinci také podpořila ve sněmovně schválení státního rozpočtu na tento rok a další návrhy vlády výměnou mimo jiné za to, že šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič už nebude ministrem financí. Před Vánocemi prezidentka Zuzana Čaputová pověřila vedením ministerstva financí premiéra, který je stranickým kolegou Matoviče.
Po vyslovení nedůvěry Hegerově vládě Čaputová kabinet odvolala, zároveň ho ponechala v úřadu do jmenování nové vlády. Dosluhující kabinet má v souladu s ústavou jen omezené pravomoci a některá jeho rozhodnutí podléhají předchozímu souhlasu hlavy státu.
Související
Slovenská policie uzavřela případ střelce z Bratislavy. Původně chtěl zabít Hegera
Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu
Eduard Heger (ministr SR) , Slovensko
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák