Slovenští dopravci zablokují jediný hraniční přechod s Ukrajinou. Bouří se proti dohodě s EU

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) oznámila, že zavede časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu mezi Slovenskem a Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém. 

Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnila organizace snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie. Tím chce UNAS vyjádřit solidaritu s polskými dopravci, kteří blokují polsko-ukrajinskou hranici kvůli levné ukrajinské konkurenci. 

UNAS v tiskové zprávě uvedla, že hlavním cílem je okamžité zrušení dohody mezi EU a Ukrajinou, která podle organizace narušuje dopravní trh na Slovensku. Cílem protestu je též připojit se k polským dopravcům, kteří blokují hranice již čtyři týdny. Organizace zdůraznila, že tento krok není zaměřen proti pomoci Ukrajině, která čelí ruské vojenské invazi.

Během protestu UNAS umožní převoz humanitárního zboží, vojenské pomoci, živých zvířat, paliva a chlazeného zboží. Zároveň umožní vyjet na Ukrajinu těm kamionům s komerčním zbožím, které se již nacházejí na Slovensku, a to ve výši čtyř vozů za hodinu.

Před dvěma týdny UNAS na hodinu zablokovala hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod jako projev nesouhlasu s výjimkou z regulace přepravy zboží na unijním trhu, kterou ukrajinským dopravcům poskytla EU. Slovenské ministerstvo dopravy tehdy vyjádřilo pochopení pro stížnosti slovenských dopravců ohledně levné konkurence z Ukrajiny.

Po zahájení protestů na polsko-ukrajinské hranici začala část kamionů objíždět přes Slovensko, což způsobilo vytváření dlouhých kolon kamionů u slovensko-ukrajinské hranice.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Více souvisejících

Slovensko Ukrajina kamiony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy