Írán zřejmě dodá Rusku stovky satelitem naváděných balistických střel Fath 360. Napsala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z evropských tajných služeb. V Íránu už má v této souvislosti probíhat výcvik desítek příslušníků ruské armády.
K podepsání smlouvy o systému Fath 360 a dalším balistickém raketovém systému mělo mezi zástupci ruského ministerstva obrany a íránskými představiteli dojít už loni v prosinci v Teheránu. Satelitem naváděně zbraně vyrábí iránská státní firma Organizace pro letecký průmysl (AIO).
Zdroje agentury Reuters sdělily, že ruský personál navštívil Órán, aby se systém, který odpaluje rakety s bojovou hlavicí o hmotnosti 150 kilogramů a s maximálním možným doletem 120 kilometrů, naučil obsluhovat. Podle jednoho z informátorů je jediným dalším možným krokem dodání raket do Ruska, které je následně využije ve válce na Ukrajině.
Moskva přitom disponuje vlastními balistickými střelami. Experti se ale domnívají, že dodávka zbraní z Íránu by mohla umožnit použití větší části vlastního arzenálu na cíle za frontovou linií, zatímco střely Fath 360 by posloužily k útokům na bližší cíle.
V pondělí do Teheránu zavítal předseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý ministr obrany Sergej Šojgu. Setkal se zde s nově jmenovaným prezidentem Masúdem Pezeškjánem a velitelem íránských ozbrojených sil Mohammedem Bagherim.
Írán podle tamních médií požádal Moskvu o pokročilé systémy protivzdušné obrany, protože se připravuje na válku s Izraelem, jak píše americký list New York Times. Proběhlo také větší setkání mezi členy ruské delegace a íránskými vojenskými představiteli. "Jsme připraveni na plnou spolupráci s Íránem v regionálních otázkách," přiblížil Šojgu.
Íránci navíc ruské armádě dlouhodobě dodávají bezpilotní letouny, které Moskva využívá k leteckým útokům na Ukrajinu.
Související
Írán chce obnovit jednání o jaderném programu s USA. Má ale podmínky
Jaderná zařízení obnovíme, zní z Íránu. Trump nevyloučil další útok
Írán , Armáda Írán , Ruská armáda , Rusko , Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 54 minutami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 1 hodinou
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 2 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 4 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 5 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 5 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 7 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
Zákonodárci z americké Demokratické strany zveřejnili další fotografie ze sídla zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Snímky především odhalují jeho vazby na mocné a bohaté lidi, uvedla britská BBC. Na fotkách nechybí ani současný americký prezident Donald Trump.
Zdroj: Lucie Podzimková