Soud na Slovensku odložil na červen líčení s exprezidentem Kiskou

Soud na Slovensku odložil na 29. června začátek líčení s bývalým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který v kauze své rodinné firmy KTAG čelí obžalobě z daňového podvodu. Původně měl proces začít 18. dubna. 

O změně termínu dnes ČTK informovala mluvčí Krajského soudu v Prešově Ivana Petrufová, která komunikuje i za okresní soud v Popradě, jenž žalobu na Kisku projedná. Kiskův advokát Peter Kubina ČTK napsal, že líčení bylo odloženo po jeho žádosti kvůli kolizi původně plánovaného líčení s jeho dříve stanovenými jinými termíny.

Případ se týká financování Kiskovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle policie daňový podvod souvisel s účtováním nákladů na předvolební prezidentskou kampaň do účetnictví KTAG a následnými odpočty na dani z přidané hodnoty. Spolu s bývalým prezidentem v případu čelí obžalobě také další jednatel KTAG Eduard Kučkovský.

Kisku, kterému pětiletý prezidentský mandát skončil v červnu 2019, policie obvinila na konci téhož roku.

Kiska dříve tvrdil, že obvinění je špinavou politickou kampaní a že za jeho stíháním stojí bývalý premiér Robert Fico, vůči kterému se Kiska jako aktivní politik dlouhodobě vymezoval. Například odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu. Kiska popřel, že by vědomě nechal do účetnictví firmy zahrnout neoprávněné náklady.

Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po dlouhodobém vládnutí odešla do opozice po porážce v parlamentních volbách z konce února 2020. Před předčasnými volbami, které na Slovensku budou na konci letošního září, je už Směr-SD opět nejpopulárnější stranou.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Policie už dříve prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování původně ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.

Související

Více souvisejících

Slovensko Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy