Spisovatel Salman Rushdie převzal v New Yorku cenu Václava Havla

V New Yorku byl britsko-indický spisovatel Salman Rushdie oceněn cenou Disturbing the Peace (Narušování klidu) udělovanou Nadací Knihovny Václava Havla.

Nadace uděluje tuto cenu každoročně spisovateli či spisovatelce, kteří čelili nespravedlivé perzekuci pro své přesvědčení a zároveň sdílejí odhodlání Václava Havla v boji za lidská práva.

"Omlouvám se, že jsem tajemným hostem. Vůbec se necítím tajemně. Ale trochu mi to zjednodušilo život," uvedl při přebírání ceny z rukou kolegy spisovatele Azara Nafisiho.

Rushdie oslepl na jedno oko a utrpěl poškození nervů na ruce poté, co byl v srpnu loňského roku napaden na literárním festivalu ve státě New York.

V minulosti strávil roky skrýváním se pod policejní ochranou poté, co íránský ajatolláh Rúholláh Chomejní vydal v roce 1989 fatwu, v níž vyzval k jeho smrti kvůli údajnému rouhání v románu Satanské verše.

Mezi předchozími laureáty ceny Disturbing the Peace se nachází ukrajinský spisovatel, scenárista, novinář a předseda ukrajinského PEN klubu Andrej Kurkov, kubánský autor povídek Ángel Santiesteban Prats a turecká novinářka a spisovatelka Asli Erdoganová, která čelila stíhání v Turecku pro svoji práci v prokurdském levicovém deníku Özgür Gündem.
 

Související

Více souvisejících

Salman Rushdie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy