Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.
Rozsudek padl v pátek u soudu v okrese Chautauqua ve státě New York. Porota už dříve Matara shledala vinným z pokusu o vraždu prvního stupně a z útoku se zbraní. Kromě hlavního útoku na Rushdieho byl také odsouzen k dalším sedmi letům vězení (a třem rokům podmínky po propuštění) za zranění, které způsobil Henrymu Reesemu – člověku, jenž měl se spisovatelem na pódiu vést veřejnou diskusi.
Soudce nařídil, aby oba tresty běžely souběžně, protože se týkají téhož incidentu. Podle okresního prokurátora Jasona Schmidta byl tento verdikt nevyhnutelný vzhledem k závažnosti činu a následkům, které má pro obě oběti. „Tento útok byl cílený, promyšlený a vedený nenávistí,“ prohlásil Schmidt.
K napadení došlo v srpnu 2022 během literární akce v Chautauqua Institution, kdy Sir Salman zrovna usedal k diskusi před publikem. Matar, který si zakoupil vstupenku na akci, vyběhl na pódium a začal autora bodat nožem do obličeje a krku. Útok byl tak rychlý a zuřivý, že zasáhl i Reeseho, který se pokusil Rushdieho chránit. Spisovatel byl na místě hospitalizován ve vážném stavu a musel podstoupit několik složitých operací.
Rushdie byl už více než tři desetiletí pod neustálou hrozbou atentátu poté, co v roce 1988 vydal román Satanské verše. Kniha vyvolala zuřivou reakci části muslimského světa kvůli svému zobrazení proroka Mohameda, což vedlo íránského vůdce ajatolláha Chomejního k vyhlášení fatwy – náboženského příkazu k jeho likvidaci. Přestože se Rushdie v pozdějších letech částečně vrátil k veřejnému životu, žil dlouhou dobu v utajení a pod policejní ochranou.
Před vynesením rozsudku dnes Matar pronesl prohlášení, ve kterém se pokusil obhajovat svůj čin jako „reakci na údajné zneužití svobody slova“. V soudní síni oblečený do bíle pruhovaného vězeňského oděvu a s rukama spoutanýma řekl: „Salman Rushdie si myslí, že může urážet ostatní. Je to pokrytec. Je to šikanátor.“ Jeho slova však vyvolala u přítomných jen ticho a odmítavé reakce.
Sir Salman Rushdie se jednání soudu nezúčastnil. Podle svých právních zástupců se rozhodl proces nekomentovat a soustředit se na zotavení. I přestože už se po útoku několikrát veřejně objevil, přiznal, že ho jeho nové zdravotní postižení hluboce zasáhlo. V loňských rozhovorech hovořil o své částečné invaliditě, ale zároveň o odhodlání psát dál.
Případ znovu rozvířil mezinárodní debatu o svobodě projevu, náboženské intoleranci a hranicích kritiky v umění. Zatímco většina západních politiků vyjádřila s Rushdiem solidaritu a označila útok za barbarský akt fanatismu, v některých konzervativních kruzích na Blízkém východě byla reakce spíše zdrženlivá.
Soudní líčení s Hadiem Matarem tak uzavírá jeden z nejvýraznějších případů útoku na veřejně známou kulturní osobnost v posledních letech. Odsouzený muž neprojevil žádné známky lítosti a během celého procesu zůstával nepřístupný výzvám k sebereflexi. Soud konstatoval, že nešlo o spontánní čin, ale o útok motivovaný ideologickou nenávistí, naplánovaný s cílem zabít.
Rozsudek 25 let vězení – byť formálně zahrnuje i souběžné tresty – znamená, že Matar stráví většinu svého dospělého života za mřížemi. Pro Rushdieho a jeho blízké je to alespoň částečná spravedlnost, i když samotný útok zanechal nesmazatelné stopy jak na těle, tak na duši.
Související

"15krát mě bodnul. Nejhorší byla rána do oka." Salman Rushdie popsal u soudu hrůzu z brutálního útoku

Spisovatel Salman Rushdie převzal v New Yorku cenu Václava Havla
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku
před 54 minutami

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu
před 1 hodinou

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii
před 2 hodinami

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
před 3 hodinami

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně
před 4 hodinami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 4 hodinami

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 5 hodinami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 6 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 7 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 8 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 8 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 9 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 10 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 11 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
včera
Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
V Íránu byly hlášeny další výbuchy, které podle tamních médií souvisejí s pokračujícími izraelskými útoky na íránská vojenská a jaderná zařízení. K sérii explozí došlo více než 12 hodin poté, co Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Islámské republice.
Zdroj: Libor Novák