Starliner poprvé vzlétl s astronauty na palubě. Míří k ISS

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing ve středu po mnoha odkladech odstartovala k prvnímu testovacímu letu s astronauty na palubě. Cílem plavidla je Mezinárodní vesmírná stanice ISS. 

Start rakety s modulem proběhl v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě podle plánu v 10:52 místního času. Astronauti Barry "Butch" Wilmore a Suni Williams míří na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde by měli zakotvit asi 24 hodin po vzletu. Během letu mají prověřit automatické i ruční ovládání vesmírného plavidla. 

Boeing poprvé let odložil už na začátku května, odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z mysu Canaveral na Floridě. Astronauti už se tehdy poutali ke křeslům uvnitř lodi. Příčinou odkladu byla závada u ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V.

V případě úspěchu mise by společnost měla šanci konkurovat firmě SpaceX, která dosud pro USA zajišťovala veškeré "domácí" starty astronautů se svým modulem Crew Dragon. Ten je v posledních čtyřech letech jediným dopravním prostředkem na oběžnou dráhu pro americké astronauty. Starliner se potýkal s problémy již při testovacím letu bez posádky před pěti lety, kdy se nedostal na správnou oběžnou dráhu a nezakotvil u ISS. 

NASA se snaží zajistit více soukromých firem, které pro ni budou zajišťovat cesty astronautů do vesmíru. Komerční lodě je mají dopravit nejen na ISS, ale v budoucnu také na Měsíc a na Mars.

Související

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

vesmírná loď CST-100 Starliner NASA ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy