Stav Kara-Murzy je nadále obestřen tajemstvím. Právníci za ním nemohou

Ruská vězeňská služba nechce pustit advokáty k hospitalizovanému opozičnímu politikovi Vladimiru Kara-Murzovi, uvedla stanice Svobodná Evropa na webu. Dosud přitom není známo, co je důvodem hospitalizace a jaký je zdravotní stav pacienta. 

Advokát Vadim Prochorov informoval, že kvůli postupu vězeňské služby podal se spolupracovníky stížnost na všechny příslušné orgány. Právník zároveň vyzval všechny lidi, kterým záleží na tom, aby Kara-Murza přežil, aby jeho iniciativu podpořili. 

Ruského opozičníka Vladimira Karu-Murzu minulý týden převezli do vězeňské nemocnice, kam za ním znemožnili přístup jeho právním zástupcům. V pátek to na sociální síti X uvedla manželka vězněného politika Jevgenija. 

Manželka sdělila, že ve čtvrtek večer převezli jejího muže do vězeňské nemocnice v Omsku, ale další podrobnosti o jeho stavu neposkytla. Dodala, že právníci čekali pět hodin na setkání, které jim nebylo umožněno. 

Kara-Murza v minulosti přežil dva pokusy o otravu a má vážné zdravotní problémy. Bývalý novinář a aktivista podpořil sankce Západu proti Rusku za rozpoutání války na Ukrajině. Loni v dubnu byl odsouzen k 25 letům za vlastizradu a další obvinění, on sám vinu odmítl a stíhání přirovnal ke stalinistické frašce.

Původně byl umístěn v omské věznici IK-6. V lednu byl předvolán k pohovoru za údajně závažné porušení vězeňského řádu. Poté byl převezen do jiného vězení v Omsku na Sibiři a umístěn do jednomístné trestní cely s nejpřísnějším režimem.

Manželka politika už před časem vyjádřila obavy o jeho život po smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ​​který zemřel v únoru v trestanecké kolonii.

Související

Více souvisejících

Vladimir Kara-Murza Rusko Věznice

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 30 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy