Střelec ze synagogy v Pittsburghu je vinen, rozhodla porota. Hrozí mu trest smrti

Střelec Robert Bowers, který v roce 2018 zabil jedenáct věřících v synagoze v americkém Pittsburghu, byl porotou uznán vinným ve všech 63 bodech obžaloby. Padesátiletému Bowersovi nyní hrozí, že ho stejná porota odsoudí k trestu smrti. 

O rozhodnutí poroty informovala CNN s tím, že 26. června začne další fáze procesu, v níž bude porota na základě dalších důkazů rozhodovat, zdali odsoudí útočníka k smrti, anebo k doživotnímu trestu bez možnosti propuštění. 

K útoku došlo před téměř pěti lety. 27. října 2018 vnikl Bowers do pittsburgské synagogy Tree of Life a zabil jedenáct lidí. Dalších šest osob zranil, byli mezi nimi čtyři policisté, kteří proti němu přijeli na místo zasahovat. 

Žalobci během procesu povolali desítky svědků, které vyslýchali po dobu delší než dva týdny, aby porotě dokázali, že padesátiletý muž podnikl útok kvůli nenávisti k židovské komunitě. 

Spojené státy se s masovými střelbami potýkají neustále, v tomto týdnu se střílelo například v Denveru během oslav triumfu místních Nuggets v basketbalové NBA. Gun Violence Archive letos eviduje nejméně dvě stovky případů masové střelby, při nichž bylo zasaženo čtyři a více osob.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Přelomový rozsudek. V USA půjdou za mříže rodiče školního střelce

Ve Spojených státech amerických padl další přelomový rozsudek. Soud v úterý na nejméně deset let poslal do vězení rodiče teenagera, který vraždil na škole v americkém státě Michigan. Informovala o tom agentura AP. Dnes sedmnáctiletý Ethan Crumbley v listopadu 2021 zastřelil čtyři spolužáky na střední škole v Oxford Township nedaleko Detroitu. 

Více souvisejících

Střelba v USA soudy Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) USA (Spojené státy americké) židé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy