Švédsko povolilo rozmístění jednotek NATO na svém území před vstupem do aliance

Premiér Ulf Kristersson a ministr obrany Pal Jonson oznámili, že Švédsko umožní NATO rozmístění vojáků na svém území ještě před svým oficiálním vstupem do obranné aliance. Tuto informaci zveřejnila agentura RBC-Ukrajina s odvoláním na zdroj Reuters.

Švédsko předložilo žádost o členství v NATO loni po ruské invazi na Ukrajinu. Námitky Turecka a Maďarska však zpomalily proces a Švédsko nyní věří, že se příští měsíc připojí k summitu NATO v Litvě.

Podle článku publikovaného v deníku Dagens Nyheter vláda rozhodla, že švédské ozbrojené síly budou provádět společný výcvik se zeměmi NATO a umožní dočasné umístění cizí techniky a personálu na švédském území pro budoucí společné operace. Toto rozhodnutí má posílit obranné schopnosti Švédska a vyslat jasný signál Rusku.

Podle vyjádření švédských představitelů zůstává Rusko v blízké budoucnosti považováno za hrozbu pro sousední země a je nejistý rozsah územních ambicí ruského prezidenta Vladimira Putina.

V souvislosti s tím, že sousední skandinávská země Finsko již v dubnu vstoupila do NATO, se Švédsko stále zajímá o posílení své obranné spolupráce a sleduje vývoj v regionu.

Šéf NATO Erdoganovi: Švédsko „splnilo závazky“ pro členství

Šéf NATO Jens Stoltenberg v neděli vyzval Ankaru, aby upustila od svého odporu vůči snaze Švédska vstoupit do obranné aliance a řekl, že Stockholm se zabýval bezpečnostními obavami Turecka. Uvedl server The Local.

"Švédsko podniklo významné konkrétní kroky, aby zbavilo Turecko obav," řekl Stoltenberg novinářům po setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. "Švédsko splnilo své závazky."

Na otázku, zda věří, že Švédsko bude přijato jako plnohodnotný člen NATO na příštím summitu aliance v litevském hlavním městě Vilniusu 11. a 12. července, Stoltenberg odpověděl, že „ještě je čas to stihnout“.

Související

Více souvisejících

Švédsko NATO Ulf Kristersson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy