Svět po tragické střelbě kondoluje Česku. Státníci jsou otřesení a v šoku

Státnici z mnoha zemí světa vyjadřují soustrast Česku po tragické střelbě, která si vyžádala 14 obětí. Útočník pak obrátil zbraň proti sobě.

Bílý dům vyjádřil politování nad "nesmyslným násilným činem". Podle agentury Reuters uvedl, že Spojené státy jsou v případě potřeby připraveny poskytnout Česku podporu.

"Jsem hluboce šokován tragickou zprávou, která přichází z Prahy. Naše myšlenky jsou s rodinami nevinných obětí, které tento násilný čin ztratil, a doufáme v rychlé uzdravení zraněných. Našim českým přátelům: Kanada truchlí s vámi," napsal premiér Justin Trudeau.

Česku kondoloval také německý kancléř Olaf Scholz. Ten poslal premiérovi Petru Fialovi telegram, ve kterém uvedl, že Německo stojí sdílí smutek a bolest Česka. "Moje myšlenky patří obětem a jejich příbuzným," napsal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že polský národ sdílí bolest všech, kteří kvůli dnešním tragickým událostem trpí. "Silné emoce při zjištění, že se terčem smrtící střelby stala Univerzita Karlova v Praze. Vyjadřuji svou solidaritu s oběťmi, zraněnými a jejich blízkými, stejně jako s českým lidem a úřady," napsal francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Jsem hluboce otřesen zprávou o tragických událostech v Praze, v důsledku kterých byli zabiti a zraněni civilisté. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a přeji zraněným brzké uzdravení," napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poslala Česku na síti X kondolenci. "Jsem šokována nesmyslným násilím střelby, která si dnes v Praze vyžádala několik obětí. Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodinám obětí a českému lidu jako celku. Stojíme a truchlíme s vámi."

"Dívám se na zprávy o střelbě na Filozofické fakultě v Praze a myslím na všechny nevinné oběti, jejich příbuzné a přátele. Jsem hluboce zarmoucen, že k takové tragédii došlo u našich sousedů v předvečer Vánoc, svátků míru a rodiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast a chci vás ujistit, že jsme s vámi v této těžké chvíli. Jsem v kontaktu s českým prezidentem Petrem Pavlem a nabídl jsem jakoukoliv pomoc, pokud by to Česká republika potřebovala," uvedla na facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér Robert Fico na facebooku napsal: "Stojíme v této náročné situaci při našich českých bratrech a jsme připraveni poskytnout jakoukoli pomoc, která by zmírnila následky této hrozné tragédie."

Související

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.
Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Policie při útoku na FF UK nepochybila. Inspekce ale vidí prostor pro zlepšení

Žádný z příslušníků policie není podezřelý z trestného činu v souvislosti se zásahem při tragické prosincové střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Inspekce však vidí prostor pro zlepšení policejní činnosti při podobných událostech. 

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Justin Trudeau Ursula von der Leyenová Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 56 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy