Svět varuje Izrael: Útokem na Rafah zdevastujete obyvatele Pásma Gazy

Británie a Austrálie varovaly v pátek před možnými devastačními následky pozemní ofenzívy izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. 

Po setkání australských a britských ministrů zahraničních věcí a obrany v australském městě Adelaide zveřejnili společné prohlášení, ve kterém poukazují na potřebu "okamžitého zastavení bojů" v Pásmu Gazy, aby se umožnilo proudění humanitární pomoci a byli propuštěni rukojmí. Jde podle nich o klíčový krok na cestě k trvalému a udržitelnému příměří.

"Vzhledem k velkému počtu vysídlených lidí, kteří našli v oblasti útočiště, a nedostatek bezpečných míst v Gaze, jsou ministři hluboce znepokojeni potencionálně devastačními následky pro civilní populaci při rozšíření operace izraelské armády do Rafahu," uvádí se v prohlášení.

Izrael tvrdí, že pozemní invaze do Rafahu je potřebná ke zničení palestinského militantního hnutí Hamás. Před následky pro více než milion Palestinců, kteří tam našli útočiště, však varují mnohé země včetně Spojených států.

Austrálie a Británie vyzvaly k příměří v Gaze jen několik hodin před hlasováním Rady bezpečnosti OSN o americkém návrhu rezoluce na "okamžité příměří" v Pásmu Gazy. Taková rezoluce by podle AFP vytvořila tlak na Izrael, aby zmírnil ofenzívu v Gaze, která si podle tamních úřadů vyžádala už téměř 32.000 obětí na životech.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že přípravy na ofenzívu ve městě Rafah v palestinském Pásmu Gazy budou "chvíli trvat". Zopakoval, že již schválil operační plán izraelských ozbrojených sil pro Rafah, "a brzy schválíme i plán na evakuaci civilního obyvatelstva z bojových zón".

I americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval Izrael, aby zvážil alternativy k plánované pozemní ofenzivě ve městě Rafah.

Vzhledem k zoufalé humanitární situaci v této palestinské enklávě i na civilní oběti, Washington v posledních týdnech používá vůči izraelskému vedení stále tvrdší rétoriku.  

Spojené státy každý rok podporují Izrael miliardami dolarů, přičemž značná část této částky směřuje na protiraketovou obranu a jinou vojenskou techniku, doplnila DPA.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy