Světové řeky vysychají, napsala CNN a zveřejnila srovnávací satelitní snímky

Bolestivý nedostatek deště a neúprosné vlny veder způsobují vysychání řek ve Spojených státech, Evropě, Asii i na Blízkém východě. Běžným jevem se stávají obnažené části koryt řek a některé toky jsou tak vyschlé, že jsou prakticky nesplavné.

Klimatická krize způsobená lidskou činností podporuje extrémní počasí po celém světě, což má dopad nejen na řeky, ale také na lidi, kteří jsou na nich závislí - ať už kvůli pitné vodě, zavlažování plodin, energii nebo přepravě zboží. Na svém webu to dnes napsala stanice CNN a přiložila srovnávací satelitní snímky šesti řek zachycených z vesmíru.

Americká řeka Colorado vysychá a historické sucho na západě USA neslábne. Vodohospodáři tok udržují v zásadě pomocí dvou vodních nádrží, přičemž vláda ve snaze ochránit povodí nařídila povinné snížení spotřeby vody, upozorňuje zpravodajská stanice. Jedna z nádrží - Lake Mead - se zmenšuje tak, že hladina vody klesá ke stavu, kdy nebude dostatečně vysoko k vypouštění z přehrady. V posledním roce pokles hladiny vedl k neuvěřitelným nálezům, včetně lidských pozůstatků v sudu, které pařily zřejmě oběti desítky let staré vraždy, připomíná CNN. Důsledky krize na řece jsou přitom obrovské: na její vodě je závislých na 40 milionů lidí v sedmi amerických státech a Mexiku, kteří ji využívají k pití, zavlažování a výrobě elektřiny.

Vysychá rovněž čínský veletok Jang-c’-ťiang, který místy odhaluje své koryto. Intenzivně mizí voda zejména z přítoků této řeky. Čína zažívá nejdelší vlnu veder za posledních šest desetiletí a úřady poprvé po devíti letech vyhlásily kvůli suchu celostátní pohotovost, píše stanice. V provincii S'-čchuan, kde žije 84 milionů lidí, vyrábějí vodní elektrárny přibližně 80 procent elektřiny. Velká část energie pochází právě z Jang-c’-ťiang, a jelikož se jeho průtok zpomaluje, klesá výroba elektřiny. Tamní úřady nedávno zavřely na šest dní všechny továrny.

Západoevropský Rýn je klíčovým kanálem pro evropskou lodní dopravu, ale právě teď je plavba po něm noční můrou, popisuje CNN. Úbytek vody místy odhaluje dno, což znamená řadu překážek pro plavidla a zpomalení cesty. Hladina vody například u Kaubu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem klesla až na 32 centimetrů. Pokud tam přitom klesne pod 75 centimetrů, znamená to podle ekonomů Deutsche Bank pro kontejnerové lodě, že musí snížit svůj náklad na přibližně 30 procent. To a další faktory zdražují lodní dopravu.

Pro okolí italské řeky Pád jsou typické spíše ničivé povodně, nyní však tok vypadá zcela jinak. Sever Itálie zažívá podle CNN nejhorší sucho za posledních sedm desetiletí. Řeka je tak vyschlá, že se v ní nedávno našla bomba z druhé světové války. Miliony lidí jsou přitom na Pádu závislé ve své obživě, především v zemědělství. Podél řeky se vyrábí přibližně 30 procent italských potravin a některé z nejznámějších exportních výrobků, jako je parmezán.

Údolí Loiry ve Francii je plné vinic, které produkují některá z nejznámějších vín na světě. Tok je považován za poslední divokou řeku Francie, která podporuje biologicky rozmanité ekosystémy, jež jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Některé úseky Loiry jsou však nyní kvůli nedostatku dešťů a extrémním vedrům tak vyschlé, že je lidé mohou přecházet pěšky, upozorňuje CNN. Satelitní snímky z města Saumur podle ní ukazují, že v Loiře je vidět více odhaleného koryta než vody. Úřady vypouštějí do řeky vodu z přehrad, většinou proto, aby zajistily dostatek vody pro chlazení čtyř jaderných elektráren podél ní.

Dunaj je dalším důležitým evropským plavebním kanálem, jenž protéká deseti státy. V Rumunsku, Srbsku a Bulharsku přitom dělníci řeku bagrují, aby zajistili, že se po ní budou moci plavit lodě, popisuje stanice. Dunaj podle ní není v tak hrozném stavu jako některé jiné evropské řeky, ale země jako Maďarsko jsou na něm natolik závislé z hlediska cestovního ruchu, že dopady jsou už citelné. Některé výletní lodě se do Maďarska vůbec nedostaly. Ty, které ještě plují, nemohou stavět na obvyklých zastávkách, protože mnohé z nich jsou kvůli poklesu hladiny vody uzavřené.

Související

Více souvisejících

řeky Sucho

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy