Teroristický útok na Ukrajině. Zastupitel odpálil granáty na obecním jednání

Nepochopitelná tragédie v pátek postihla vesnici Kerecky v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Obecní zastupitel přišel na jednání s granáty, které na místě odpálil. Podle ukrajinské státní policie zemřel jeden člověk, dalších 26 osob utrpělo zranění. SBU případ vyšetřuje jako teroristický útok. 

Policie uvedla, že přijala oznámení o události v pátek po půl dvanácté místního času. Prvotní informace hovořily o tom, že výbuch zabil jednu osobu, zranil zastupitele a jedenáct dalších lidí. Nakonec se potvrdilo celkem 26 zraněných, šest z nich je ve vážném stavu. 

Jednání zastupitelstva obce, která má 4000 obyvatel a nachází se nedaleko hranic s Maďarskem, se živě vysílalo na Facebooku. Podle BBC se řešil rozpočet na příští rok či letošní finanční výsledky. Zároveň se mělo hlasovat o tom, zdali bude starostovi vyplacen bonus. 

Jak britská stanice popsala, po 90 minutách jednání začne jeden ze zastupitelů proti návrhu rozpočtu protestovat. Následně opouští místnost ještě s jedním mužem. Po pár minutách se však vrací a postaví se do dveří. Krátce nato vytáhne z bundy několik granátů. Poté si řekne o pozornost, načež granáty hodí doprostřed místnosti, kde explodují. 

Policie zatím nijak nekomentovala možný motiv útoku. Sdělila však, že incident bude vyšetřovat hlavní ukrajinská civilní kontrarozvědka SBU jako teroristický útok. 

Související

Více souvisejících

policie Ukrajina Ukrajina Terorismus

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy