Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.
Thunbergová byla zproštěna obvinění i společně s dalšími čtyřmi obžalovanými osobami. Podle soudce Johna Lawa byly důkazy o rušení veřejného klidu nedostatečné, informovala agentura AP. Policii vytkl, že nevymezila prostor pro pohyb demonstrantů. Příkaz strážců zákona k rozchodu označil za nejasný, téměř až nezákonný.
Law rovněž vyhověl žádosti obhájce, jemuž bude Velká Británie muset uhradit jeho právní služby i cestovní výdaje klientky Thunbergové.
Známá Švédka byla zadržena 17. října 2023 během protestu iniciativ Fossil Free London a Greenpeace proti setkání představitelů ropného a plynárenského průmyslu v londýnském hotelu InterContinental. Protestovaly proti němu stovky lidí.
Policie obvinila aktivisty z porušení zákona o veřejném pořádku, který jí umožňuje omezovat veřejné shromažďování. V případě odsouzení hrozila Thunbergové pokuta ve výši 2500 liber.
Jednadvacetiletá Thunbergová se stala celosvětově známou v roce 2018, kdy každý týden pořádala klimatické protesty před švédským parlamentem. V činnosti pokračuje dodnes, jen loni ji policisté zadrželi či odvedli z protestů ve Švédsku, Norsku či Německu.
Související
Thunbergová se hádá s Trumpem. Poslala ho, aby se nechal vyšetřit
Izrael deportoval do Řecka a na Slovensko 171 aktivistů, včetně Grety Thunbergové
Greta Thunbergová (aktivistka) , Velká Británie , soudy
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 55 minutami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 1 hodinou
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 2 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 3 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 3 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák