Kandidátka na první prezidentku Spojených států v historii Kamala Harrisová si jako svého souputníka na kandidátce vybrala dosavadního guvernéra Minnesoty Tima Walze. Šedesátiletý rodák z Nebrasky má za sebou pozoruhodnou kariéru, je dlouhodobým zastáncem prezidenta Joe Bidena a Minnesotu provedl několika neklidnými lety.
Walz má za sebou bohatou kariéru. Strávil více než dvacet let v Národní gardě, zažil nasazení v Evropě po útocích na Světové obchodní centrum ze září 2001. Vojenskou tradici má kandidát na viceprezidenta v rodině, jeho otec sloužil v Korejské válce. Několikrát pomáhal při odklízení následků povodní a tornád.
Následně pracoval jako pedagog a trenér, než byl v roce 2006 zvolen demokratickým kongresmanem. Jako demokrat dokázal ovládnout obvod, který typicky volil republikány. V roce 2018 kandidoval na pozici guvernéra Minnesoty, zvítězil a následně svůj post o čtyři roky později obhájil.
Během vedení státu na severu Spojených států musel zvládnout nespočet krizí, včetně pandemie covidu-19 či vraždy černocha George Floyda v květnu 2020. Tato událost vyprovokovala celosvětové protirasistické demonstrace, v nichž se Walz „orientoval natolik dobře, že na začátku roku 2023 vedl demokratický trojlístek ve státní vládě“.
Právě se přehrává: Reportáž o smrti George Floyda.
Reportáž o smrti George Floyda. Video: YouTube
„Nedostatek lidskosti v tomto znepokojivém videu je odporný. Získáme odpovědi a budeme hledat spravedlnost,“ poznamenal k videu, kde policista v Minneapolisu zaklekl a udusil Floyda. V reakci na Floydovu smrt vytvořil například Úřad pro vyšetřování trestných činů, který se zabývá smrtelnými střety policie. Dále vyžadoval školení policistů pro jednání s autistickými lidmi nebo lidmi, kteří se nacházejí v psychické krizi.
Když při svých kampaňových vystoupeních začal selhávat prezident Joe Biden, Walz neváhal a stavěl se na jeho podporu. Jakmile šéf Bílého domu oznámil své odstoupení, minnesotský guvernér hned druhý den vyjádřil podporu Harrisové.
S informací o výběru Walze jako viceprezidentského kandidáta přišla americká stanice CNN. Údajně jí to potvrdily hned čtyři zdroje blízké výběrovému procesu. Walz se už dříve stal favoritem volebního štábu Harrisové. „Pokud je to on, jsme nadšení. Líbí se nám,“ uvedl jeden ze zaměstnanců štábu, který zůstal anonymní.
Walz se nevybíravě vyjadřoval i na adresu exprezidenta Donalda Trumpa a jeho viceprezidentského kandidáta J. D. Vance. „Jsou to podivní týpci na druhé straně. Chtějí zakazovat knihy,“ uvedl podle britské stanice BBC v jednom z rozhovorů.
Za výběrem Harrisové mohl stát i projev, který Walz pronesl několik dní po odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury. „Jak často se vám za 100 dní podaří změnit trajektorii světa? Jak často se vám za 100 dní podaří udělat něco, co ovlivní příští generace? A jak často na světě se vám podaří, aby se ten parchant potom probudil a věděl, že mu černoška nakopala prdel a poslala ho na cestu?“ ptal se na benefiční akci „Bílí frajeři pro Harrisovou“.
Související
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
Tim Walz , Demokratická strana (USA) , prezidentské volby USA 2024 , Kamala Harrisová , Donald Trump , J. D. Vance
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák