Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

„Ano, soustředíme se na dekarbonizaci a zrychlení přechodu, ale v jádru vytváříme vizi růstu, pracovních míst a spravedlivého přínosu z investic,“ řekl Levine.

Ačkoli se očekává, že klimatický skeptik Donald Trump převezme v lednu úřad, Levine vyjádřil přesvědčení, že soukromý sektor bude i nadále prosazovat poptávku po technologiích bez uhlíkových emisí. „Revoluce čisté energie je zde a opravdu ji nelze zastavit,“ prohlásil.

Bidenova administrativa významně rozšířila pobídky pro obnovitelné zdroje energie a elektrická vozidla, ačkoli během jejího působení také vzrostla produkce ropy a plynu na rekordní úroveň. Na otázku ohledně této produkce Levine odpověděl: „Pokud dokážeme snížit náklady a ekonomicky zhodnotit investice do čisté energie a zmírnění dopadů, trh a podniky se tomuto trendu přizpůsobí.“

Během klimatické konference COP29 se objevují i otázky, zda USA předloží nový plán dekarbonizace. Podle Politico je pravděpodobné, že závazek bude brzy oznámen. Předložit nové plány však budou Spojené státy muset do února, tedy krátce po nástupu Trumpa do úřadu. Nový prezident slíbil rychlé vystoupení USA z Pařížské dohody, což vyvolává obavy a tlak na rychlé předložení nového závazku.

Konference COP29, která se koná v Ázerbájdžánu, se však potýká s jiným, nečekaným problémem – extrémně vysokými cenami stravování. Delegáti, kteří potřebují po dlouhých jednáních občerstvení, musí zaplatit 10 dolarů za kávu s rostlinným mlékem nebo 3,50 dolaru za espresso. Malý džus z grapefruitu stojí 11 dolarů, a toasty či sendviče začínají na cenách kolem 9,50 dolaru. Pro srovnání, v Baku lze pořídit celé jídlo za méně než 10 dolarů.

Tyto přemrštěné ceny, které někteří považují za „výsměšné“, zvláště dopadají na delegace z méně bohatých zemí. Mnohé z nich si kvůli vysokým nákladům mohou dovolit pouze několik málo zástupců, čímž se jejich hlas v jednáních oslabuje. Sandra Guzman z Mexika upozornila, že „pro jeden hloupý sendvič zaplatíme stejně, co jsme jinde platili za celý týden.“

Někteří delegáti kvůli cenám začali improvizovat. Delegátka z tichomořského ostrova se například spokojila s instantními nudlemi, které si zalila teplou vodou z fontány, poté co předchozí den za stravování zaplatila 33 dolarů. Dokonce i zástupci z bohatších zemí si stěžují na nehorázné ceny. Jeden americký delegát například uvedl, že zaplatil 15 dolarů za obyčejný sendvič.

Novinář z Ázerbájdžánu Oruj Alasgarov zjistil, že kvůli cenám zuří mnoho účastníků konference. Na COP27 v Egyptě vedly podobné stížnosti k polovičním slevám na nápoje a levnějším možnostem občerstvení.

Související

COP29

Proč se nedaří zastavit extrémní počasí? Klimatické summity selhávají, místo politiků na ně jezdí tisíce lobbistů

Exkluzivní výzkum ukazuje na bezprecedentní přístup více než 5 000 lobbistů zastupujících zájmy fosilních paliv na klimatických summitech OSN v posledních čtyřech letech. Toto období bylo přitom poznamenáno nárůstem katastrofálních extrémních jevů, nedostatečnou klimatickou akcí a rekordní expanzí těžby ropy a plynu. V tomto kontextu je paradoxní, že někteří lídři, jako prezident USA Donald Trump, na tyto summity nejezdí.
COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu

Ještě před několika týdny to vypadalo s fotbalovou pražskou Slavií růžově, málokdo ze slávistických příznivců si dovedl připustit, že si sešívaní nějak zkomplikují cestu za ligovým titulem. Na poslední dva ligové zápasy by ale nejraději zapomněli. Především proto, že se její náskok na druhou Spartu ztenčil už na pět bodů. Slavia navíc v posledních zápasech obdržela hned tři červené karty. Dvě z nich byly za blikance v podobě údajného plivnutí na soupeře ze strany Tomáše Chorého v duelu proti Plzni a za výlev vůči rozhodčímu Daliboru Černému ze strany Jana Bořila v závěru zápasu s Hradcem Králové. Přestože ani jednoho neminul či nemine disciplinární trest, oba si vyslechli interní klubový trest.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

Agrofert

Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace

Zemědělský koncern Agrofert, který je úzce spjat s premiérem Andrejem Babišem, má podle rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) nárok na čerpání evropských dotací. Fond ve středu oznámil, že po právním posouzení shledal společnost jako způsobilého příjemce finanční podpory z unijních zdrojů, čehož si všimla i zahraniční média, jako server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kanye West

Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil

Kontroverzní americký rapper Kanye West, v současnosti známý jako Ye, se zřejmě letos v létě skutečně představí českému publiku. Podle webu Page Not Found se na jeho vystoupení dohodla soukromá Chuchle Aréna Praha s produkční společností HUGO productions. Přestože oficiální program arény zatím o koncertu mlčí, ředitelka areálu Zuzana Rambová plány potvrdila s tím, že v umělcově vystoupení nevidí žádný problém.

před 10 hodinami

Petr Fiala

Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala

Bývalý předseda vlády Petr Fiala vyzval současného premiéra Andreje Babiše k okamžitému odvolání ministra kultury Oty Klempíře. Důvodem je kritika připravovaného zákona o médiích veřejné služby, který by měl podle návrhu zrušit stávající systém poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Fiala považuje tento legislativní počin za nebezpečný a ohrožující nezávislost veřejnoprávních médií.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Írán, ilustrační foto

Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil

Americký prezident Donald Trump nedávno označil íránský režim za vážně roztříštěný. Toto tvrzení použil jako vysvětlení pro to, proč se Írán nezúčastnil druhého kola mírových rozhovorů v Pákistánu, kam se nedostavila íránská delegace. Bílý dům argumentuje, že právě nejednotnost vedení v Teheránu znemožňuje dosažení dohody o příměří.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

Jaro na Petříně

Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou

Nadcházející víkend nabídne převážně jasné až polojasné počasí, které v pátek a v sobotu přinese příjemné teploty dosahující až 21 stupňů Celsia. V severních a severovýchodních oblastech se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, přičemž v horských polohách se v závěru víkendu může objevit i sněžení. Neděle přinese citelnější ochlazení s denními maximy v rozmezí 10 až 15 stupňů a přechodnou oblačností.

včera

Energetika

Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí

Evropská unie hodlá snížit daně z elektřiny a nabídnout spotřebitelům nové pobídky k přechodu od vozidel a kotlů spalujících paliva. Tento plán je reakcí na energetickou krizi vyvolanou válkou v Íránu, která urychlila odklon ke čistému hospodářství. Brusel chce pomocí těchto opatření nejen snížit účty domácnostem, ale také podpořit konec závislosti na dovážených fosilních zdrojích.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CNN varoval před odkládáním jednání o ukončení ruské agrese. Přiznal, že pozornost mezinárodního společenství se nyní výrazně přesunula k válce v Íránu, což považuje za velké riziko pro svou zemi. Domnívá se, že vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny nelze podmiňovat tím, až skončí konflikt na Blízkém východě.

včera

Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou

Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy