Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Baku, přezdívané "země ohně", je městem, kde ropa a zemní plyn hrají klíčovou roli již od 19. století. Toto dědictví přitahovalo pozornost nejen kvůli jeho historii, ale také jako ironií vzhledem k tomu, že summit COP29 se zaměřoval na snižování emisí fosilních paliv a klimatickou spravedlnost.

Hlavním bodem jednání bylo klimatické financování, které má pomoci chudým zemím přizpůsobit se změnám klimatu a přejít k nízkouhlíkové ekonomice. Potřebná suma byla stanovena na 1,3 bilionu dolarů ročně do roku 2035, ale výsledná dohoda přislíbila pouze 300 miliard dolarů, a to ještě s vágními podmínkami ohledně zdrojů financí. Většina peněz má být získána z privátních investic, což vyvolalo kritiku.

Představitelé nejméně rozvinutých zemí (LDC) označili dohodu za zradu. "Lidé globálního Jihu potřebují záchranný člun, ale dostali jen kus dřeva, kterého se mohou držet," uvedla Mariana Paoli z organizace Christian Aid.

Vyjednávání byla poznamenána chaosem a nesourodostí. Ázerbájdžánské předsednictví bylo kritizováno za nedostatečnou přípravu a slabé vedení. Ministr životního prostředí Mukhtar Babayev čelil výtkám, že neprosadil jasnou agendu a neefektivně koordinoval jednání. Někteří delegáti popsali situaci jako nepřehlednou a zmatečnou.

Jednání se protáhla do brzkých ranních hodin sobotního dne, kdy bylo dosaženo dohody na částce 300 miliard dolarů. Mnozí však tuto sumu označili za nedostatečnou. Indická delegace na poslední chvíli zpochybnila část dohody, což vedlo k dalšímu zpoždění. Ačkoliv byl nakonec návrh přijat, Indie vyjádřila své rozhořčení a označila výsledky za "travestii spravedlnosti".

Jedním z nejdůležitějších bodů jednání mělo být potvrzení závazku k odklonu od fosilních paliv, který byl přijat na COP28. Saúdská Arábie však hrála obstrukční roli, což vedlo k odložení této klíčové otázky na příští rok. Delegáti označili tento výsledek za další zklamání a selhání.

COP30, která se bude konat v brazilském Belému, nyní čelí obrovským očekáváním. Bude poslední šancí k přijetí nových národních plánů na snížení emisí, které by byly v souladu s cílem omezit oteplování na 1,5 °C. Navíc se bude odehrávat v kontextu návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, což pravděpodobně zkomplikuje globální klimatickou diplomacii.

Summit COP29 ukázal hluboké rozpory mezi bohatými a chudými zeměmi a nedostatečnou politickou vůli řešit klimatickou krizi komplexně. Generální tajemník OSN António Guterres varoval: "Svět musí zaplatit, nebo lidstvo zaplatí cenu. Klimatické financování není charita, je to investice." Výsledky z Baku však ukázaly, že dosažení této investice zůstává vzdáleným cílem.
 
 

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy