Poslední summit OSN o klimatu, známý jako COP29, který se letos konal v ázerbájdžánském Baku, měl být dalším krokem v globálním boji proti změně klimatu. Namísto toho skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady, což vyvolalo otázky, zda má tento proces stále smysl. Uvedl to server CNN.
Hlavním bodem jednání byla otázka, kolik by měly bohaté země, které nesou největší odpovědnost za změnu klimatu, poskytnout chudším zemím, jež čelí nejhorším dopadům této krize. Bylo dohodnuto, že do roku 2035 by měly vyspělé státy přispívat částkou 300 miliard dolarů ročně. Toto číslo však rozvojové země považují za naprosto nedostatečné – ekonomové odhadují, že potřebná suma přesahuje 1,3 bilionu dolarů.
Představitelé chudších zemí označili tento výsledek za „urážku“ a „selhání“. Roztrpčení vyvolal i fakt, že mnozí lídři z bohatších států na konferenci vůbec nepřijeli, což podtrhlo rostoucí napětí mezi globálním Severem a Jihem.
Už samotný výběr Baku jako hostitelského města naznačoval problémy. Rusko, využívající svého veta v OSN, znemožnilo konání summitu v některé z členských zemí Evropské unie. Volba Ázerbájdžánu, státu závislého na fosilních palivech, vyvolala obavy, zda bude mít dostatečnou kapacitu a nezávislost pro efektivní vedení tak zásadního setkání.
Atmosféru ještě více zatížil geopolitický kontext, včetně očekávaného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, jenž v minulosti propagoval těžbu fosilních paliv a ohlašoval odchod USA z Pařížské dohody.
Jednou z největších kontroverzí byla přítomnost více než 1 700 zástupců fosilního průmyslu, kteří na summitu výrazně převyšovali počet delegátů z jednotlivých zemí. Saúdská Arábie, známá svým odporem vůči ambiciózním klimatickým závazkům, otevřeně odmítla jakoukoli zmínku o fosilních palivech v závěrečném dokumentu.
Výsledkem byl finální kompromis, který aktivisté přirovnali k „náplasti na střelnou ránu“. Rozvojové země označily dohodu za zradu a podkopání již tak křehké důvěry mezi státy.
Navzdory těmto problémům odborníci stále věří, že systém OSN zůstává nejlepší dostupnou platformou pro globální klimatickou akci. „Je to jediné fórum, kde mají všechny země místo u stolu,“ uvedla Margaretha Wewerinke-Singh, právnička zastupující Vanuatu v klimatických sporech.
Příští summit COP30 v Brazílii, označovaný za nejdůležitější od Pařížské dohody, by měl být zlomový. Právě zde budou státy představovat své klimatické plány na další desetiletí. Mnozí však varují, že dosažení ambiciózních cílů bude v prostředí sílícího geopolitického napětí a rostoucího vlivu populistických lídrů velmi obtížné.
Někteří experti volají po zásadní reformě celého procesu, aby lépe reflektoval potřeby nejzranitelnějších komunit místo zájmů průmyslových lobbistů. Jiní varují, že rozbití současného systému by mohlo znamenat vítězství pro odpůrce klimatické akce, jako jsou Donald Trump nebo Vladimir Putin.
„Musíme zachránit instituce, které máme,“ zdůraznila Friederike Otto, klimatoložka z Imperial College London. „Pokud je hodíme do koše, budou mít fosilní zájmy volnou cestu.“
COP29 možná skončil hořkostí, ale budoucnost klimatických jednání závisí na tom, zda se svět dokáže sjednotit a posílit důvěru v proces, který je stále považován za nejlepší nástroj pro globální klimatickou spolupráci.
Související

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
Klimatické změny , klimatická konference (COP29)
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák