Na summitu NATO v Haagu se uskutečnilo klíčové setkání mezi prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Summit, který podle mnohých pozorovatelů odrážel zájmy amerického lídra, přinesl zásadní rozhodnutí: členské státy aliance se zavázaly zvýšit své obranné výdaje až na 5 % HDP do roku 2035. Informaci přinesl britský server The Independent.
Zelenskyj na summitu usiloval o širší podporu pro ukrajinský obranný průmysl, který čelí obrovským nárokům po více než dvou letech války s Ruskem. V předvečer summitu podepsal v Londýně dohodu o bilaterální bezpečnostní spolupráci s novým britským premiérem Keirem Starmerem. S Trumpem pak jednal o dalších dodávkách zbraní, především o protivzdušných systémech Patriot, a také o možnosti zpřísnění sankcí vůči Moskvě.
Napětí během summitu vzbudil jazyk závěrečného prohlášení NATO. Podle zdrojů serveru došlo ke změkčení rétoriky vůči Rusku, údajně v reakci na Trumpovu dlouhodobou kritiku příliš tvrdého postoje aliance. Trump se již dříve vymezoval proti automatickým zárukám Ukrajině ohledně členství v NATO a vyzýval ke „realističtějšímu přístupu“ vůči Kremlu.
Ve středu zveřejněné komuniké sice hovoří o jednotě aliance vůči „hlubokým bezpečnostním hrozbám“ a výslovně jmenuje „dlouhodobou hrozbu, kterou Rusko představuje pro euroatlantickou bezpečnost“, nicméně postrádá přímé odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. To vyvolalo kritiku některých států i analytiků, kteří vnímají jazyk dokumentu jako ústupek.
Premiér Starmer, který se summitu účastní poprvé jako britský předseda vlády, však odmítl, že by se postoj aliance změnil. „Postoj NATO se nezměnil, stejně jako můj. Ruská agrese je nadále nelegitimní,“ uvedl s důrazem na pokračující podporu Ukrajině.
Donald Trump, jenž byl v minulosti často obviňován z vlažného postoje k NATO, na summitu překvapivě jednoznačně potvrdil závazek Spojených států k článku 5, tedy principu kolektivní obrany. „Jsme s nimi naplno,“ řekl novinářům. Touto větou uhasil nedávné spekulace, že by se USA mohly pod jeho vedením od aliance částečně distancovat.
Prezident Trump zároveň vyjádřil velkou spokojenost s novým závazkem členských zemí navyšovat obranné výdaje. „O tohle jsem žádal už dlouho. Pět procent je opravdu velký krok. Předtím jsme mluvili o dvou, ale ani to mnozí nedodržovali,“ prohlásil. Hostitel summitu, nizozemský premiér Mark Rutte, mu za dosažení této dohody veřejně poděkoval: „Bez něj bychom toho nedosáhli.“
Rozruch však vyvolalo Trumpovo nečekané vyjádření na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Mluvil jsem s ním mnohokrát a musím říct, že byl vlastně velmi příjemný,“ řekl. Tato poznámka okamžitě vzbudila otázky o tom, jak Trump skutečně vnímá ruskou hrozbu a co by jeho případné znovuzvolení znamenalo pro jednotu a budoucnost NATO.
Setkání Zelenského s Trumpem se tak odehrálo v atmosféře silného diplomatického napětí, ale zároveň i strategických rozhodnutí, která mohou mít zásadní dopad na bezpečnostní architekturu Evropy.
Související
Mezinárodní trestní soud čelil kybernetickému útoku v době summitu NATO
V zákulisí vzdušného dohledu NATO: Francouzské letadlo AWACS chránilo summit v Haagu
Summit NATO , Donald Trump , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
včera
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
včera
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
včera
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
včera
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
včera
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
včera
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
včera
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
včera
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
včera
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
včera
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
včera
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
včera
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
včera
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
včera
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
včera
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
včera
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
včera
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
včera
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
včera
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.
Zdroj: Libor Novák