Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Trump byl označen za vítěze v Arizoně v sobotu večer místního času, informovala AP. Stalo se tak poté, co přišla nová data z některých volebních okrsků. Celkový vítěz voleb navýšil vedení a rozdíl v počtu hlasů, který činí asi 185 tisíc hlasů, se dostal mimo dosah viceprezidentky Kamaly Harrisové. 

Republikánský kandidát tak získal všech sedm nerozhodnutých států, kde se doopravdy rozhodovalo o výsledku prezidentských voleb, upozornila agentura. Aktuální stav na hlasy volitelů je 312 ku 226 pro Trumpa. Uchazeči o post hlavy státu musí získat nejméně 270 volitelů. 

V Arizoně před čtyřmi lety těsně zvítězil úřadující prezident Joe Biden. Tentokrát vede Trump o pět procentních bodů nad svou soupeřkou. Sčítání hlasů stále pokračuje. 

Média mezitím řeší, jaká bude Trumpova agenda po návratu do Bílého domu. Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta již připravují exekutivní příkazy, které mají vést k opětovnému odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Informoval o tom americký deník New York Times

Členové týmu také podle deníku připravují jiné příkazy, které povedou ke zmenšení některých chráněných území za účelem umožnit další těžbu nerostných surovin. Očekává se, že Trump také zastaví povolení nových exportů zkapalněného plynu na trhy v Asii a Evropě a zruší výjimku, která umožňuje Kalifornii a dalším státům mít striktnější pravidla ohledně znečištění. 

Trump již jednou odstoupení Spojených států od Pařížské klimatické dohody zrealizoval. Už v srpnu 2017 během prvního prezidentského mandátu avizovala jeho administrativa, že USA od dokumentu odstoupí. Mohlo se tak však stát až po třech letech platnosti v listopadu 2019.

Americká vláda od dohody oficiálně odstoupila 4. listopadu 2020. Trump však o den dříve prohrál ve volbách s Joem Bidenem, který v první den svého funkčního období, tedy 20. ledna 2021, podepsal exekutivní příkaz o opětovném přistoupení. 

Související

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump Kamala Harrisová Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

včera

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy