Trumpův plán pro Blízký východ? Česko se ke kritikům nepřipojí

Česká republika byla ve skupině zemí, které nepodpořily navrhovanou rezoluci Evropské unie odsuzující americký mírový plán pro Blízký východ. ČTK to dnes sdělily diplomatické zdroje. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle nich nejprve zamýšlel získat jednomyslnou podporu všech zemí pro kritické usnesení, nakonec však v úterý vydal pouze vlastní prohlášení. Dnes Borrellův úřad informoval, že během příštích dvou dnů hlavní unijní diplomat navštíví USA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Trump minulý týden představil svůj dlouho slibovaný plán pro mír na Blízkém východě, který podle něj plán obsahuje základy pro vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Plán však zároveň označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle návrhu rovněž anektoval "valnou většinu" izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

Borrell se podle informací ČTK pokoušel získat jednomyslný souhlas členských zemí pro usnesení kritizujícímu Trumpův návrh a vyzývajícímu k přímým jednáním obou stran. Česko, které má s Izraelem historicky velmi dobré vztahy, však stejně jako Maďarsko či Rakousko mělo k rezoluci výhrady, když chtělo vypustit část textu týkající se anexe území okupovaných Izraelem.

"Jsme zvláště znepokojeni vyjádřeními o možné anexi údolí Jordánu a dalších částí Západního břehu. V souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN EU neuznává svrchovanost Izraele nad územím okupovaným od roku 1967. Pokud budou uskutečněny kroky vedoucí k anexi, budou jistě zpochybněny," zněla problematická pasáž, kvůli níž v úterý vydal Borrell text nikoli jako usnesení 27 členských zemí, ale jako své vlastní prohlášení. Diplomaté tvrdí, že to není zcela standardní postup, zcela výjimečný však také ne a lze jej vysvětlit tím, že Borrell nastoupil do funkce teprve v prosinci.

Na úterní slova bývalého španělského ministra zahraničí zanedlouho kriticky reagoval Izrael, který je označil za politováníhodná. Sám Borrell se již k Trumpovu návrhu vyjádřil minulý týden, kdy jej viděl jako příležitost k dosažení vyjednaného a životaschopného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Například Maďarsko poté podle diplomatů dalo najevo, že žádná kritičtější vyjádření ze strany EU směrem k Izraeli nepodpoří.

Borrellův úřad dnes informoval, že španělský politik bude ve čtvrtek jednat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a dalšími politiky USA. Podle diplomatů však načasování cesty s Trumpovým plánem nesouvisí a Borrell ji chystal již několik týdnů, ve Washingtonu však dostal termín až nyní.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šest Čechů je na Tenerife v karanténě kvůli koronaviru

25.02.2020 12:20 Aktualizováno Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba tisícovku hostů hotelu na ostrově Tenerife, kde byla…

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 271

25.02.2020 12:19 Aktualizováno Itálie ohlásila první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID…

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

25.02.2020 12:14 Aktualizováno Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama