Kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš narazil na limity výroků o nezatahování do války, napsal dnes slovenský list Sme v reakci na Babišovo vyjádření v nedělní televizní diskusi, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.
"Nastavení kampaně mu neumožnilo odpovědět, že jsou zde bezpečnostní závazky, které marketing nezmění. Pokud chce Česko být chráněno, musí rovněž přispěchat na pomoc. Když ale máte kampaň postavenou na tvrzení, že žádné takové závazky nejsou, že to jen štváči se hrnou rachotit železem, nutně narazíte na problém," uvedl list.
Deník Sme poznamenal, že jiná než kladná odpověď na otázku ohledně vyslání vojáků na pomoc spojencům neexistuje, pokud Babiš nechce hlásat odchod Česka z NATO. "V kampani ale voličům tvrdí, že ruská agrese se jich netýká a že Fialova vláda je přemotivovaná. Babiš se vidí mezi vyjednavači, kteří budou tlačit na to, aby bojující strany usedly za stůl a dohodly se," napsal list.
Podle deníku teze, že mír je jednoduchý, jen se o něj nikdo nepokouší, může fungovat pouze tehdy, když řečník svým posluchačům lže.
Babišovo vyjádření v debatě, které později sám prezidentský kandidát korigoval, zaznamenala všechna přední slovenská média. Zároveň upozornila na kritické reakce, které Babiš svým výrokem vyvolal v jiných zemích.
Související
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
Andrej Babiš , Slovensko , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
20. června 2026 20:34
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
20. června 2026 20:33
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
20. června 2026 19:21
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
20. června 2026 18:05
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
20. června 2026 16:52
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
20. června 2026 15:41
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
20. června 2026 15:06
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.
Zdroj: Libor Novák